Capital.ba

EU razmotriće novi paket za ekonomski oporavak BiH

12.03.2014. / 20:52

ketrin estonSARAJEVO, Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton prenijela je danas u Sarajevu, u ime 28 članica, volju i posvećenost Evropske unije budućnosti BiH, te istakla da EU želi pomagati BiH i da će razmotriti mogućnost novog paketa koji bi omogućio ekonomski oporavak i otvaranje novih radnih mjesta.

Eštonova je rekla da politika i ekonomija moraju da se susretnu i da spremnost potencijalnih investitora u BiH zavisi od toga koliko se sigurno osjećaju u datom političkom sistemu.

Prema njenim riječima, bitno je da se što prije pronađe način za rješenje problema i da na tom putu BiH ima punu podršku svih država članica EU.

U razgovoru sa Eštonovom, predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda izrazio je nadu da će njena posjeta BiH rezultirati stvaranjem uslova za rješavanje problema u BiH.

Bevanda je zajedno sa premijerima Republike Srpske Željkom Cvijanović i FBiH Nerminom Nikšićem razgovarao sa Eštonovom o trenutnoj političkoj situaciji u BiH, u svjetlu nedavnih protesta i načinu kako da se dođe do rješenja.

On je naveo da je BiH u teškoj ekonomskoj i socijalnoj situaciji, ali da zabrinjava činjenica da su se demonstracije desile u vremenu koje je obilježeno posvećenosti radu i koordinaciji, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.

Bevanda je istakao da je prošla godina završena optimističnim statističkim podacima koji su trebali postati temelj za napredak BiH, navodeći da je BDP imao rast od 1,4 odsto, industrijska proizvodnja rast od šest odsto, rast izvoza je iznosio 6,2 odsto i stopa inflacije je bila 0,8 odsto.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH je naglasio i da, prema podacima MMF-a i Svjetske banke, predviđeni rast BDP-a u ovoj godini iznosi 2,8 odsto.

Bevanda je rekao da BiH ima problem zbog visoke stope nezaposlenosti, posebno mladih i obrazovanih lica, i da je neophodo boriti se protiv sive ekonomije koja odnosi veliki dio novca koji bi trebalo da pripadne realnim institucionalnim tokovima.

On je dodao da se pokazalo da institucije sistema nisu funkcionisale i da je to zabrinjavajuće, ističući da je već otvoreni put stranim investitorima, koji su imali namjeru da ulažu u BiH ili to već čine, ovim narušen.

“Tražimo od Evropske komisije da se otvori mogućnost fokusiranja na ekonomska pitanja, što bi podstaklo stvaranje novih vrijednosti i što bi predstavljalo podsticaj za mala i srednja poduzeća, a posebno za mlade ljude”, rekao je Bevanda.

On je naveo da je ključ za rješavanje mnogih problema uspostavljanje efikasnog mehanizma koordinacije, koji donosi efikasnost i uspostavljanje pravila za donošenje odluka, uz potpuno poštovanje ustavnih nadležnosti i odgovornosti, a što ima rezultat da BiH govori jednim glasom. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!