Capital.ba

Ethernet: Svi uređaji na jednom mjestu

19.03.2012. / 8:35

NJUJORK, Sve je više “pametnih” uređaja koji postaju još korisniji kada komuniciraju jedan sa drugim.Donedavno smo imali jedan televizor i TV komodu u koju je bila lokalizovana sva multimedija. Sada slika i zvuk treba da budu raspoloživi u svakoj prostoriji, pošto ih gledate i slušate na televizorima, mobilnim uređajima, na displejima desktop i notebook računara, a vrijedi gledati i u budućnost, kada će čitavi zidovi biti pretvoreni u ekrane.

 
Ipak, i dalje u stanu postoji jedan centralni ekran, koji je mjesto porodičnog okupljanja. Dio uređaja pravi buku i nastaće kakofonija zvukova od koje se diže kosa. S druge strane, neke stvari prosto mora da budu tamo gdje ste i vi. Idealno bi bilo da sva kontrola bude u dnevnoj sobi, a sve ono što radi bude negdje drugdje. Za takvu podjelu posla potrebna je mrežna infrastruktura.

 

Doskora rezervisana za kancelarije, žičana Ethernet mreža sada osvaja i stanove, možda nakratko, pošto je bežična komunikacija sve privlačnija, a prolazi kroz zidove bez potrebe da ih oštećujete. Ipak, WiFi i dalje kuburi sa većim brzinama prenosa neophodnim za streaming HD sadržaja. Ukoliko tek gradite ili ozbiljnije rekonstruišete stan ili kuću, strukturno kabliranje je takoreći obavezno, neće previše koštati, a obezbijediće komfornu multimediju u svim prostorijama, za mnogo narednih godina.

Prvo treba da se pozabavite priključcima. Kod radnih stolova obavezno predvidite po tri priključka, kod kućnog multimedijalnog centra četiri ili pet, kod svakog “pomoćnog” televizora po jedan, sveukupno predvidite priključke u svakoj prostoriji, odvedite kabl do ulaznih vrata, a obavezno do table sa osiguračima. Sve ovo je ključno za eventualne smart home uređaje.

 
Prilikom izbora kablova svakako se opredijelite za kategoriju 6. I kategorija 5E će obezbijediti kvalitetan gigabitni Ethernet, ali su potrebe takve mreže na granici propusnog opsega od 100 MHz koji se zahtijeva za 1 Gbps prijenos, zbog skromne razlike u cijeni ne treba izgubiti potencijale kategorije 6, koji obuhvataju i 200 MHz bandwith.

 
Ethernet mreža je zvjezdaste strukture, od svake utičnice treba voditi kabl do centra, a u centru je ormar sa aktivnom i pasivnom mrežnom opremom. Ukoliko nema mnogo utičnica, dovoljan će biti i jedan switch, pored njega ADSL ili kablovski modem/ruter i možda nekoliko drugih drangulija.

 

Problem je u kablovima čiji se broj eksponencijalno umnožava sa svakim novim uređajem, nastaje gomila žica i opreme koja skuplja prašinu, teško se održava i ružno izgleda.

 
Ukoliko u stanu imate ostavu ili neku drugu “režijsku” prostoriju, odgovor je jasan gdje da stavite centar kućne mreže. Neki od uređaja imaju ventilatore, dakle prave buku, pa prostorije u kojima se spava ne dolaze u obzir. Najbolje je da orman sa opremom stavite u predsoblje.

 

Sam patch panel je jeftin, pasivan element o čijem izboru ne morate mnogo da razmišljate, ali je njegova instalacija prilično spor proces koji treba pedantno obaviti, a veze testirati odgovarajućim mjernim uređajem. Tom prilikom svakako napravite listu portova i utičnica koje vode do njih, odštampajte je i držite u samom racku ili njegovoj okolini.

 

Sljedeći element je switch, čiji se portovi patch kablovima povezuju sa patch panelom. Izbor ovih uređaja je širok, baš kao i raspon cijena. Prije svega, preskočite skupe, upravljive swicheve.

 
Pošto ste već provlačili kablove kategorije 6, switch treba da bude gigabitni. Odlika koju treba uzeti u obzir je PoE. Neki uređaji se mogu napajati i preko mrežnog priključka, što znači da im ne morate odvojeno dovoditi struju. Dobar primer su IP kamere ili WiFi Access Point. Snaga svakog uređaja, u zavisnosti od izabranog standarda, može biti 15 ili 25 W, što je posebno važno kod IP kamera instaliranih napolju.

 

Ukoliko zaključite da su gigabitni svičevi sa PoE mogućnošću preskupi, možete i da kombinujete, kupite jedan gigabitni swich za kompjutere i ostalu multimedijalnu opremu, i jedan manji, 100 Mbps PoE swich na koji ćete povezati samo uređaje kojima je potrebno napajanje ove vrste.
Na kraju ostane jedno važno pitanje, a to je kako ćete telefonirati iz vašeg stana. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!