Capital.ba

ETH migriranje uspješno i na najvećoj kripto mjenjačnici u BiH – BCX.ba

15.09.2022. / 16:50

BANJALUKA – Nova era drugog najvećeg blockchaina – ETH 2.0 sprovedena je uspješno i Ethereum je migrirao sa Proof of Work (PoW) modela na Proof of Stake (PoS) model.

FOTO: Agencije

Migracija ove kriptovalute ne utiče na postojeće ETH i USDT digitalne novčanike korisnika bilo gdje u svijetu, pa tako ni u BiH. Kako su poručili iz Balkan Crypto Exchange iz Banjaluke, novčanici korisnika funkcionišu na isti način kao i do sada.

“Potrebno je da svi rudari ETH-a prebace svoje rigove ili ASICe na neku od kriptovaluta koje će i dalje biti moguće rudariti kao na primjer Ethereum classic (ETC)”, poručili su iz Balkan crypto exchange.

Nakon godina razvoja i odgađanja, ETH je prešao na održiviji model rada koji će smanjiti potrošnju energije za oko 99.9 odsto.

Ethereum mreža trenutno sadrži ekosisteme kripto mjenjačnica, kreditnih kompanija, NFT tržišta i aplikacija u vrijednosti od 60 milijardi dolara, a njegovi developeri tvrde da će ga upravo ova nadogradnja učiti još sigurnijim i skalabilnijim.

Kompleksnost ovog podviga podvučena je činjenicom da je ovo najveći open source softver u istoriji, čiji proces razvoja je zahtijevao koordinaciju desetina timova, istraživanja, programera i volontera.

Proof of Work model, model rudarenja kriptovaluta, koji je razvijen od strane Bitcoina, čije je korištenje dovodilo do ogromne potrošnje električne energije, izazvalo je brojna negodovanja kao sistem koji ugrožava životnu sredinu.

Prelazak ETH-a na ETH 2.0 znači da nema više rudarenja. Ethereum rudari se više neće takmičiti za nagrade rješavanjem kompleksnih kriptografskih zagonetki, što je za posljedicu imalo veliku potrošnju električne energije, već količinom uloženih sredstava.

Ovim modelom rada, ETH je zamijenio rudare validatorima i na taj način svima omogućio jednak udio u rudarenju sa količinom sredstava koja posjeduju.

Prelazak ETH-a na Proof of Stake model korisnicima umjesto rudarenja omogućava validaciju transakcija kroz ulaganje u Ethereum.

Konkretno konsenzusom je izglasano da 1 glas vrijedi 32 Ethereuma, te jedan učesnik može imati neograničen broj glasova srazmjerno njegovom ulogu odnosno količini Ethereuma koju posjeduje.

Ovako uloženi ETH tokeni ponašaju se kao kartice za lutriju: što više tokena validator uloži, veća je šansa da će kartica biti izvučena i na taj način joj omogućiti da ispiše „blok“ transakcije na Ethereum digitalnom ledgeru.

Kod PoS modela, količina ETH-a koji se ulaže – a ne količina energije koju korisnik troši – diktira kontrolu nad mrežom. Ovo čini napade na mrežu skupljima i još neuspješnijim nego ranije: napadačima se njihov uloženi ETH može djelimično ili potpuno oduzeti, kao kazna za pokušaj nanošenja štete mreži.

Ovo je samo prvi korak u nadograđivanju Ethereum mreže, izjavio je Vitalik Buterin, suosnivač Ethereuma.

CAPITAL

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!