Capital.ba

Esencijalna lista lijekova “zaboljela” domaće kompanije

17.01.2018. / 10:55

BIHAĆ – Zbog esencijalne liste lijekova koju je nedavno usvojila Vlada USK podiglo se dosta prašine, a njeno objavljivanje izazvalo je nezadovoljstvo domaćih proizvođača lijekova koji tvrde da su neravnopravni u odnosu na inostranu konkurenciju.

Najglasniji su iz domaće farmaceutske kompanije “Bosnalijek” iz Sarajeva, koji smatraju da je esencijalna lista lijekova donesena na nezakonit način i da favorizuje strane proizvođače lijekova.

Prema riječima Jasmine Korde, portparola “Bosnalijeka”, oni će u narednom periodu iskoristiti sva potrebna pravna sredstva da ospore usvojenu listu i ishode donošenje nove i zakonite.

“Esencijalna lista lijekova koju je usvojila Vlada nije u skladu sa Zakonom o lijekovima FBiH, također zakonska procedura prilikom njenog donošenja nije ispoštovana, o čemu smo obavijestili sve nadležne institucije”, istakla je Korda.

Prema njenim riječima, najveće zamjerke su što prilikom usvajanja pomenute liste lijekova nije ispoštovana propisana kvota o zastupljenosti domaćih farmaceutskih proizvoda.

Ministar zdravstva USK Hazim Kapić odbacuje ove optužbe i kaže kako je sve urađeno zakonito i transparentno.

“Nikoga ne preferiramo, svi proizvođači su imali jednak i ravnopravan tretman, to tvrdim odgovorno. Druga stvar je šta se podrazumijeva i šta se može podrazumijevati pod pojmom domaći proizvođač, ako je Vlada FBiH prodala njihove dionice stranim kompanijama”, tvrdi Kapić.

S obzirom na to da na usvojenoj esencijalnoj listi lijekova nedostaje oko 30 farmaceutskih proizvoda, što je naknadno pripisano tehničkoj grešci, pristupilo se donošenju dopunske liste i ovaj proces je, prema riječima ministra Kapića, izložen brojnim pritiscima.

Inače, esencijalna lista lijekova u Unsko-sanskom kantonu pune dvije godine nije usklađivana s takvom listom na nivou FBiH, tako da je sa 388 lijekova, koliko je ranije sadržavala, povećana na 842 farmaceutska proizvoda.

Njena vrijednost je procijenjena na oko 20 miliona maraka, a prema riječima dobrih poznavalaca prilika u ovoj oblasti, radi se o pravom osinjem gnijezdu jer se na ovom terenu sukobljavaju interesi velikih farmaceutskih kompanija. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!