Capital.ba

Erste banka: Ekonomija Srbije napreduje, nužne dalje reforme

27.03.2008. / 12:24

BEOGRAD/BEČ, Ekonomija Srbije je na uzlaznom putu, ali su neophodne dalje reforme za unapređenje institucionalnog okvira i privlačenje stranih direktnih investicija, posebno grinfild izvozno-orijentisanih projekata, ocjenili su  analitičari bečke Erste banke, ukazujući da će kratkoročno, uticaj političke situacije na ekonomske rezultate biti blag.
U saopštenju analitičari Erste grupe iznose mišljenje da je politički rizik u Srbiji i dalje visok i da potencijalno može u znatnoj mjeri da utiče na privredna kretanja, ali zadržavaju scenario da će Srbija ostati na putu evropskih integracija i da će, na srednji rok, nastaviti uspješan proces ekonomskih promjena.

U kratkoročnom periodu, kako se ukazuje, politička situacija će imati samo blag uticaj na ekonomske rezultate.

Ukoliko situacija bude drugačija, to bi najvjerovatnije podrazumjevalo značajnu negativnu reviziju prognoza.
“Kratkoročno političko stanje će imati male posljedice po privredu”, precizirao je makroanalitičar Erste banke Alen Kovač.
“Očekujemo rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 6,3 odsto u 2008. godini, što je pristojno povećanje”, rekao je Kovač, podsjetivši da je Srbija lani ostvarila ekonomsku ekspanziju od 7,2 procenta.
U najnovijoj prognozi o srpskoj privredi Erste banka navodi da tržište rada u posljednje vrijeme ima pozitivne trendove, s obzirom na to da je anketa o radnoj snazi za 2007. pokazala pad stope nezaposlenosti, sa 20,9 odsto u 2006. na 18,1 odsto u 2007. godini.
Zaposlenost u segmentu malih i srednjih preduzeća je pokazala određene znake oporavka u prethodnom polugodišnjem periodu.

Visoka stopa nezaposlenosti je i dalje jedan od ključnih izazova za kreatore ekonomske politike u Srbiji, navodi se dalje u analizi.
Rast zarada se zadržao na visokom nivou (preko 20 odsto), zabilježivši pad samo u decembru, a izražen u evrima, rast zarada je bio niži, zbog pritisaka depresijacije, dok je realno značajno usporio zbog ubrzanja inflacije, ističu analitičari Erste banke.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!