Capital.ba

Erjavec: Slovenija će se žaliti na presudu suda u Strazburu

07.11.2012. / 11:37

LJUBLJANA, Slovenija će podnijeti žalbu na presudu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, koji je presudio da je Slovenija odgovorna za povrat stare devizne štednje štedišama Ljubljanske banke.

Slovenački ministar spoljnih poslova Karl Erjavec rekao je da očekuje da će žalba biti podnesena u što kraćem roku i da će biti uspješna jer “argumentacija presude Evropskog suda ne odražava činjenično stanje u vezi za problem štediša, naročito štediša iz BiH”.

Erjavec je istakao da je presuda suda u Strazburu neosnovana, jer se odnosi na pitanje koje spada u nasljedstvo, prenose hrvatski mediji.

“Smatramo da je to pitanje potrebno rješavati u okviru pitanja nasljedstva, a ne u okviru sudskih postupaka”, rekao je Erjavec.

On je istakao da presuda osporava princip teritorijalnosti, jer su nekadašnje republike, koje su sada nezavisne države, preuzele obaveze za devizne štediše na području svojih teritorija.

“Želio bih reći kako to nema uticaja na otvoreno pitanje koje Slovenija ima sa Hrvatskom u vezi sa deviznim štedišama. Tu je u pitanju preneseni dug i svaka država preuzela je odgovornost na svojoj teritoriji za svoje devizne štediše”, dodao je Erjavec.

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu presudio je juče da je Slovenija odgovorna za vraćanje stare devizne štednje štedišama podružnica Ljubljanske banke izvan Slovenije, a da je Srbija odgovorna za vraćanje te vrste štednje štedišama Invest banke izvan Srbije.

Evropski sud za ljudska prava presudio je u predmetu troje državljana BiH /Ališić, Sadžak i Šahdanović protiv BiH, Hrvatske, Srbije, Slovenije i Makedonije/, koji su pokrenuli postupak, tražeći da Evropski sud utvrdi odgovornost tuženih država za neisplatu takozvane stare devizne štednje u podružnici Ljubljanske banke Sarajevo i Invest banke Tuzla.

Sud je utvrdio da je Slovenija odgovorna za povredu prava na mirno uživanje vlasništva i prava na efikasno pravno sredstvo štedišama, koje su svoju deviznu štednju položile u podružnice Ljubljanske banke izvan teritorija Slovenije, te Srbija za neisplatu devizne štednje položene u Invest banci izvan teritorija Srbije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!