Capital.ba

EPS planira da prestane da uvozi struju 2015.

01.02.2012. / 13:52

BEOGRAD, Elektroprivreda Srbije planira da 2015. prestane da uvozi struju jer će povećati ulaganja u proizvodnju i efikasnost, izjavio je danas generalni direktor EPS-a Dragomir Marković.

On je na konferenciji za novinare kazao da se od 2011. do 2020. očekuje rast potrošnje električne energije u Srbiji od 14 odsto, ali da će EPS obezbijediti sigurno i kvalitetno snabdijevanje potrošača zahvaljujući ulaganjima. EPS je od 2008. do 2011. prosječno investirao više od 500 miliona evra godišnje i planira gradnju proizvodnih kapaciteta, kazao je Marković.

On je podsjetio da EPS planira gradnju Termoelektrane Kolubara B s partnerima iz Italije. Vrijednost te investicije premašuje milijardu evra, dodao je on. “Odabran je finasijski konsultant i sad se pregovara s bankama o kreditu za osnivanje zajedničke kompanije EPS-a i Edisona”, kazao je Marković.

Prema riječima Markovića, u saradnji s njemačkom kompanijom RWE EPS će graditi pet hidroelektrana na Velikoj Moravi, vrijednih 360 miliona evra, i 10 hidroelektrana na Ibru sa italijanskom kompanijom Seci, vrijednih 290 miliona evra.

Marković je kazao da su u pripremi i ulaganja s kineskim kompanijama, 1,6 milijardi evra, u gradnju Termoelektrane Nikola Tesla B3 i 600 miliona evra u otvaranje ugljenokopa Radljevo. Realizacija tih projekata očekuje se od 2013.

Prema podacima EPS-a, priprema se i ulaganje sa stranim partnerima u reverzibilnu hidroelektranu Bistrica, vrijedno 553 miliona evra, koje bi trebalo da počne 2014, dok bi ove godine trebalo da počne gradnja tri hidrocentrale na srednjem toku Drine, vrijednosti 410 miliona evra.

U pripremi su i ulaganja sa stranim partnerima u četiri hidroelektrane na gornjem toku Drine, uz investiciju od 217 miliona evra i Termoelektranu-toplanu Novi Sad, vrijednu 320 miliona evra, kazali su u EPS-u i dodali da bi ti projekti trebalo da krenu 2012.

Kako su naveli u EPS-u, sledeće godine trebalo bi da počne realizacija projekta reverzibilne hidroelektrane na Dunavu Đerdap 3, čija je prva faza vrijedna 400 miliona evra.  Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!