Capital.ba

Epl se pravi u nehumanim uslovima

29.06.2012. / 7:45

PEKING, Grupa za zaštitu ljudskih prava “Čajna lejbor voč” saopštila je da je pronašla da su uslovi za rad kod Eplovih snabdijevača u Kini “za žaljenje”.

Ta grupa je obišla nekoliko firmi koje izrađuju veoma popularne proizvode ovog američkog tehnološkog giganta.
Organizacija sa sjedištem u Njujorku rekla je da je istraga kod deset snabdijevača Epla, iz južne i istočne Kine, pronašla kršenja prava radnika, uključujući prekovremeni rad i opasne uslove rada.
Izvještaj je napravljen na osnovu anketa i intervjua 620 radnika, kao i zapažanja iz prve ruke od strane tima od šest istražitelja, od koji su neki bili tajno u fabrikama.

Direktor kineske kancelarije za kontrolu rada Li Ćiang zatražio je od Tima Kuka, izvršnog direktora kompanije sa sjedistem u Kaliformiji, da poboljša uslove rada kao što je već u više navrata obećao.

“Epl treba da preuzme odgovornost i promijeni loše uslove rada tih radnika”, rekao je Li.

Epl nije odmah odgovorio na zahtjev da prokomentariše izvještaj, ali je Kuk rekao u februaru da je kompanija preduzela sve da obezbjedi dobre uslove rada kod svojih snabdijevača i da konstantno ispravlja probleme.

Poslije nalaza FLA, najveći snabdijevač Epla, tajvanski Fokskon je takođe obećao da će okončati zloupotrebe u pogledu uslova rada u Kini, uključujući prekovremeni rad duži od dozvoljenog po kineskim zakonima.
Fokskon je bio pod lupom vlasti i humanitarnih organizacija od 2010. nakon serije samoubistava radnika i incidenata tokom radničkih protesta u njegovim fabrikama u Kini. Najmanje 13 zaposlenih kod Fokskona je izvršilo samoubistvo u 2010, a nekoliko prošle godine.

Kineska Kancelarija za kontrolu rada je saopštila da se ostali snabdijevači Epla odnose prema svojim radnicima gore nego Fokskon, na koga je usmjereno najviše pažnje.

“Kršenja prava radnika kakva postoje kod Fokskona prisutna su kod svih drugih snabdijevača i u mnogim slučajevima su značajno gora nego kod Fokskona”, navodi se u izvještaju.

Grupa je pronašla da su zaposleni u prosjeku imali između 100 i 130 sati prekovremenog rada mjesečno u 10 fabrika, što je znatno više nego od 36 sati koliko dopušta kineski zakon.

Male plate primoravaju radnike da prihvate prekovremeni rad a neke fabrike ih nisu dovoljno plaćale za to dopunsko radno vrijeme. Uslovi rada u fabrici koja proizvodi kutije za Eplove proizvode su posebno slabi, radnici su izloženi velikoj buci i toksičnim hemikalijama, kaže se u izvještaju. Tanjug

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!