Capital.ba

Energetski kolaps: U Banjaluci više od 3.500 stanova sa peleta prešlo na grijanje na struju

07.10.2022. / 12:43

– Više od polovine stanova koji su se grijali putem kotlovnica već se odjavilo, a veliki broj se tek namjerava odjaviti
– Prelazak čitavih zgrada i naselja na grijanje na struju bi značio i česte prekide u isporuci električne energije tih zgrada i naselja

BANJALUKA – U Banjaluci postoji oko 7.000 stambenih jedinica u zgradama sa vlastitim centralnim grijanjem preko kotlovnica na pelet ili drvnu sječku, a zbog enormnog poskupljenja tih energenata, više od polovine ih je odustalo od te vrste grijanja i najavilo prelazak na struju, što bi moglo izazvati velike probleme u isporuci struje i česte kvarove.

grijanje na struju

Elektrokrajina, Banjaluka (Foto: Capital)

U „Elektrokrajini“ Banjaluka za CAPITAL su rekli da je, zbog poskupljenja peleta i sječke koje je proteklih mjeseci išlo preko 150 odsto, veliki broj korisnika centralnog sistema grijanja preko kotlovnica najavio prelazak na drugačije vidove grijanja stanova i poslovnih prostora.

„Od pojedinih vlasnika kotlovnica i zajednica etažnih vlasnika smo informisani  da se više od polovine pomenutih stambenih jedinica već odjavilo sa grijanja preko kotlovnica, dok se u narednom periodu veliki broj tek namjerava odjaviti i preći na druge vidove grijanja, u najvećoj mjeri korištenjem električne energije, kazali su u „Elektrokrajini“.

Navode i da stambeno-poslovne zgrade sa centralnim kotlovnicama i drugim oblicima neelektričnog grijanja nisu elektronergetski projektovane za grijanje svih stambenih i poslovnih jedinica korištenjem električne energije.

„Prelazak čitavih zgrada i naselja na grijanje električnom energijom bi gotovo sigurno dovelo do preopterećenja mreže, što bi za posljedicu imalo često pregaranje osigurača na niskonaponskim izlazima u trafostanicama, ali i kvarova na samim priključnim vodovima. Ovo bi značilo i česte prekide u isporuci električne energije tih zgrada i naselja, a time i problema sa zagrijavanjem prostorija, ističu u „Elektrokrajini“.

Masovniji prelazak na grijanje na struju donijeće i gubitke 

U ovom preduzeću kažu da vršno opterećenje elektroenergetskog sistema na području grada Banjaluka zbog povećanja broja korisnika i same potrošnje električne energije raste gotovo svake godine.

Trenutni vrh opterećenja iz decembra 2021. godine iznosi 187 MW, dok će prema očekivanjim predstojeće zime preći 195 MW.

Osim opterećenja mreže i mogućih kvarova, u „Elektrokrajini“ navode da bi masovniji prelazak građanja na struju značio i direktan višemilionski gubitak.

„Imajući u vidu trenutne cijene električne energije na međunarodnom tržištu, a  pogotovo prognoze da će u zimskim mjesecima vjerovatno dostići i 1.000 evra po megavat-času (MWh), prodaja stanovništvu po 30 evra/MWh za svaki kilovat-čas električne energije potrošene za grijanje, bi donijela direktan finansijski gubitak od 970 evra/MWh. Ukoliko bi u Banjaluci 5.000 stanova prešlo na grijanje na električnu energiju, direktan gubitak samo u najvećem gradu u RS bi se u grijnoj sezoni mjerio desetinama miliona КM, navode u „Elektrokrajini“.

Kažu i da je ovo optimistična prognoza, jer u računicu nisu uvršteni individualni stambeni objekti koji će, takođe, kako se očekuje, u značajnom broju preći na grijanje uz električnu energiju.

Rješenje vide u subvencijama građana ili firmi koje ispuručuju toplotnu energiju iz biomase.

„’Elektrokrajinaje u cilju ublažavanja očekivanog rasta potrošnje električne energije za zagrijavanja prostorija, predložila da nadležne institucije, lokalne zajednice i „Elektroprivreda RS“ obave razgovore sa registrovanim isporučiocima toplotne energije i dobavljačima energenata. Smatramo da bi zbog ogromnih razlika u cijeni električne energije u međunarodnom trgovanju u odnosu na cijenu za domaćinstva u RS bilo isplativo subvencionisati korisnike ili isporučioce toplotne energije iz biomase, kako bi se cijena toplotne energije za stanovništvo zadržala na prihvatljivom nivou, ističu u ovom prreduzeću.

Na pitanje da li se očekuju restrikcije u isporuci električne energije u zimskom periodu, u „Elektrokrajini“ odgovaraju da su takve odluke u nadležnosti Vlade RS, te da su iz Vlade i ERS više puta obavještavali javnost da je elektroenergetski sistem u Srpskoj stabilan i da nisu planirane bilo kakve restrikcije.

CAPITAL je ranije pisao da su vlasnici kotlovnica koje griju veliki broj novih zgrada u Srpskoj dostavili stanarima nove cjenovnike koji su i do 150 odsto veći u odnosu na prošlu godinu. Zbog toga je veliki broj njih odlučio da pređe na struju.

CAPITAL: Marina Čigoja Ljubojević

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Energetski kolaps: U Banjaluci više od 3.500 stanova sa peleta prešlo na grijanje na struju

    1. Sani

      Sva sreća pa narod nema para za ove elektricne automobile, jer bi ovi iz Elektrokrajine rekli nemojte da punite elektricne aute jer mreza to ne moze podnijeti. Znaci da cemo imati struje do 2035. jer poslije tog datuma EU je zabranila aute sa benzinskim i dizel motorima, poslije toga ce se moci kupovati samo električni.

    2. Radoslav

      Malo je licemerno od Elektrokrajine da zabranjuju potrosacima da se griju na struju. Što Elektrokrajina ne napise kako se ona grije. Mala pomoc nije na gradsku toplanu, nije na mazut. Imate pravo da pogadjate 3 puta.

    3. git

      У индивиуалној стамбеној кући са властитим системом централног гријања користим гориво: дрво + брикет ( не пелет!). Набвку горива ако не исфинасирам сам, и на вријеме, нико ме неће субвенционирати нити сл. нити ће се ико насикирати да ли се смрзавам или не. Зашто би уопште неко у вишеспратним стамбеним зградама био субвенциониран икако ( изузетак социјални случајеви)? Комунизам је пропао у цијелом свијету али код нас је у главама многих људи још како жив. Лијепо је ” узимати колико ти треба а радити колико можеш” али паметним народима је одавно јасно да у нема среће на дуге стазе. Као дрога, неко вријеме се ужива, али не потраје дуго и онда дође крај, бруталан, суров и нема излаза више ни са једне стране.

    4. Simo

      Ne znam zasto se ovdje potenciraju samo potrosaci koji se objavljuju sa privatnih kotlovnica. Sta je sa onim potrosacima koji su se unazad 10—15 godina odjavili sa gradske toplane i prosli na grijanje na struju, jel oni nisu problem?

      • Ratko

        Ja sam se prije nekoliko godina odjavio sa gradske toplane tj. kada je toplana postala EKO toplana :) , imao sam kalorimetar i sve je radilo kako treba, ali onda su se sjetili da uvedu neku fiksnu vrijednost koju moramo da plaćamo po kvadratu čak i tokom ljeta, kada sam ih kontaktirao oni mi kažu to je za troškove očitavanja, radnike koji rade i preko ljeta i sl., a šta to oni treba da očitavaju preko ljeta? Imam kalorimetar, koliko potrošim toliko mi naplati i to je to…nije moglo tako pa sam se odjavio i grijemo se putem klikma uređaja, nije kvalitetno kao preko radijatora, ali radi….

        Dosta je više smišljanja glupih načina da se uzmu pare, ovi za očitavanje stanja, pošte za sigurnost paketa koji dolazi iz Kine, carina jer je otvorila paket i nije našla ništa, ali naplate 9KM jer su ga otvorili i milion sličnih gluposti!!!

    5. DejoBL

      Manje zagađenja ove zime u BL.

    6. Radenko

      Ako je struja roba kao i svaka druga, onda treba zabraniti izvoz dok se ne podmire domaći potrosaci, a ako ima viska to se onda moze izvesti. Zasto bi Elektroprivreda bila u privilegovana o odnosu na proizvodjace peleta kojim je zabranjen izvoz.

    7. Migfer

      Ma da, jedino što će imati stotine kolapsa po pojedinim trafostanicama kao i kvarova gdje će morati postavljati novu opremu. Kad je nabave, normalno.

      • Dejan

        Trebali su ulagati u nabavku novih trafostanica a ne trosoti pare na izbore ili placati Kalderi izmisljene fakture.
        Milioni su pokradeni i dalje se kradu iz Elektrokrajine.

      • Marinko

        Izgleda da ce Elektrokrajina morati da ulozi u mrežu u koju nije ulagala 40 godina.

    8. Marko

      Bravo Dejane dobro si skontao, a u Elektrokrajini su zaboravili da se odavno ne bave prodajom struje vec da zive od mrezarine.
      veca potrosnja=vise potrošenih kWh=veca mrezarina=veci prihod za Elektrokrajinu

    9. Dejan

      Nije gubitak nego povecanje dobiti za elektrokrajinu.
      Elektrokrajina ne izvozi struju nego naplacuje mrezarinu. Sto se vise struje potrosi to je veca mrezarina i veci prihod odnosno dobit.
      ERS Trebjnje izvozi struju i to je gubitak za Trebinje. Zasto bi mi u Banja luci se mrzli da bi se neko u Trebinju bogatio na izvozu ?

      • Darko

        Poznavalac prilika i odnosa…bravo.

    10. Elektricar

      Da nije malo kasno sada za to?