Capital.ba

Energetika i agrar – šansa za zelenu ekonomiju

21.11.2014. / 7:30

poljoprivredaBEOGRAD, Energetika i poljoprivreda su oblasti u kojima se može razvijati zelena ekonomija, složili su se juče učesnici međunarodne konferencije “Klimatske promjene i zelena ekonomija”. 

Takođe su se saglasili da je potrebno raditi na unapređenju energetske efikasnosti, smanjenju emisije štetnih gasova, povećanju učešća obnovljivih izvora energije, korišćenju energije vjetra, geotermalne energije i na rastu organske proizvodnje.

Predsjednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović je istakao da su tri oblasti ključne za razvoj zelene ekonomije – unapređenje energetske efikasnosti, povećanje obnovljivih izvora energije i razvoj organske proizvodnje.

On je podsjetio da su trenutno dominantni termonuklearni izvori energije u svijetu, oko jedne četvrtine čine hidro energetski izvori, dok bi nove izvore obnovljive energije trebalo povećati za deset procentnih poena.

Prema njegovim riječima, pod organskom proizvodnjom u Srbiji do 2030. godine bi trebalo da bude 150.000 hektara za šta je neophodna podrška države.

Vlasnik “MK grupe” Miodrag Kostić smatra da Srbija ima prednosti i u pogledu zelene ekonomije i održivog razvoja, ali da joj je za to potreban nešto duži period.

Naime, velike zemlje, poput Amerike i Kine, godinama su neograničeno razvijale crne tehnologije pomoću kojih su stekle veliki kapital, što im je omogućilo da ulože i velika sredstva u razvoj zelene energije, naveo je Kostić.

Nerazvijene zemlje, poput Srbije, međutim nisu u mogućnosti da tako brzo ispune nove standarde, jer ne raspolažu dovoljnim finansijski sredstvima, dodao je on na skupu u organizaciji Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD).

On smatra da su energija vjetra, geotermalna energija i proizvodnja organske hrane perspektivne oblasti za zelenu ekonomiju.

Starija izvršna potpredsjednica hrvatskog Agrokora, Ljerka Puljić, istakla je da je neophodno uložiti sredstva u sisteme za navodnjavanje i odvodnjavanje, raditi na uređenju zemljišta i diverzifikovati poljoprivrednu proizvodnju. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!