Capital.ba

Ekonomski pritisak na Teheran nema efekat

01.03.2012. / 18:51

JERUSALIM, Ekonomski pritisak koji je doprinio dramatičnom napretku u pregovorima o nuklearnom programu Sjeverne Koreje ne bi imao efakat na Iran, izjavio je danas zamjenik šefa izraelske diplomatije Dani Ajalon.

Ajalon je dao ovu pesimističnu izjavu uoči posjete premijera Benjamina Netanjahua Bijeloj kući. Očekuje se da će izraelski lider prenijeti poruku da ekonomske sankcije nisu zaustavile razvoj iranskog oružanog nuklearnog programa i da treba razmotriti opciju vojnih udara.

On je upozorio da ne bi trebalo povlačiti direktne paralele između dvije zemlje, pošto je Sjeverna Koreja osjetljivija na međunarodni pritisak od Irana.

“Sjeverna Koreja je mala i slaba država. Ako bi imala jednu ili dvije nuklearne bombe u svom podrumu, to bi bilo samo radi ekonomske ucjene. Iran ima globalne ambicije sa ideološkom motivacijom. To je direktna prijetnja čitavom regionalnom okruženju”, rekao je Ajalon izraelskom armijskom radiju.

Teheran tvrdi da njegov atomski program ima mirovne svrhe, odnosno proizvodnju električne energije i liječenje raka, ali Izrael, SAD i ostale zapadne zemlje vjeruju da Iran razvija nuklearno oružje.

Izrael smatra da je došao trenutak da Iran bude zaustavljen i da će uskoro biti primoran da izvrši vojni udar na Teheranove nuklearne instalacije. SAD i njihovi evropski saveznici kažu da sankcijama koje stupaju na snagu ovog ljeta treba dati vremena da djeluju, ali nisu odbacili mogućnost vojnog udara.

Izraelski ministar odbrane Ehud Barak razgovarao je ove sedmice u Vašingtonu sa najvišim američkim bezbjednosnim zvaničnicima.

Sjevernokorejski lider Kim Džong Un objavio je juče da će njegova zemlja obustaviti izvođenje nuklearnih proba, zamrznuti program obogaćivanja uranijuma i dozvoliti stranim inspektorima da posjete nuklearna postrojenja ove zemlje. SAD su, u zamjenu, obećale da će Sjevernoj Koreji ispručiti više od 200 000 tona pomoći u hrani.

Sjeverna Koreja suočena je sa oštrim sankcijama UN, koje su pojačane 2009. godine, kada je ova zemlja izvršila drugu atomsku probu i testirala raketu dugog dometa. Prema podacima UN-ovog programa za hranu, milioni ljudi u toj zemlji i dalje su gladni.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!