Capital.ba

Ekonomske diplomate, korist ili šteta?

26.08.2012. / 13:39

BEOGRAD, Pod velikim znakom pitanja učinak ekonomskih diplomata koji su prije dvije godine otišli u inostranstvo kako bi privukli strana ulaganja. U Ministarstvu finansija Srbije tvrde da su diplomate, koje godišnje koštaju državu više od milion i po evra, opravdale očekivanja, dok ekonomisti smatraju da je to nepotreban trošak.

 

 
Diplomate su svečano promovisane i ispraćene sa velikim očekivanjima – da u vrijeme ekonomske krize u zemlju dovedu investitore. Dvije godine kasnije učinak ekonomskih ambasadora pod znakom je pitanja.

Kako smatraju pojedini analitičari, dobio se samo trošak bez značajnih rezultata. Prema njihovim riječima, najvažniji posao u privlačenju stranih investicija ne obavlja se u inostranstvu, već u Srbiji.
“Vi reklamirate zemlju tako što investitori koji dođu u Srbiju, a poslije u svojoj zemlji pričaju kako je ovde lijepo poslovati. To je pravi načini da se promoviše zemlja, a ne time što ćete poslati 25 ljudi. Tako trošite pare i njih dovodite u neprijatan položaj, jer ne mogu ništa da postignu”, smatra ekonomista Aleksandar Stevanović.
Nekadašnji ambasador u Berlinu Ognjen Pribićević, ipak, vjeruje da je za privlačenje investicija važno i angažovanje onih koji zemlju predstavljaju u inostranstvu, ali misli da je to posao samog ambasadora i to jedan od najvažnijih.
“To je čovjek koji ima status i ugled i koji otvara vrata i time što posjećuje firme i ostvaruje kontakte”, kaže bivši ambasador Srbije u Berlinu Ognjen Pribićević.
“Njegove mogućnosti su neuporedivo veće od bilo kog ekonomskog diplomate i zato smatram da je cio taj koncept, gde se takvi ljudi odvajaju od ambasada, zapravo bio pogrešan”, dodaje Pribićević.
Međutim, u Ministarstvu finansija i privrede Srbije zadovoljni su učinkom ekonomskih diplomata. Bez obzira na inicijative da bi svi trebalo da budu vraćeni u zemlju, to se, kažu, neće dogoditi.
“Učestviovali su do sada u dovođenju preko 60 investitora, a radi se i na nekim drugim projektima”, navodi državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede Srbije Vlajko Senić.
Senić napominje da su primjeri za to  dolasci “Boša” u Pećince i “Kontinetala” u Suboticu. “Ono što je za važno je da su njihovi rezultati vidljivi, i da oni rade u okviru diplomatsko-konzularnih predstavništva”, dodaje Senić.
Prosječne plate ekonomskih diplomata su oko 3.000 evra. Osim toga, država im plaća smještaj i troškove školovanja djece. Prema podacima ministarstva finansija, 27 ekonomskih predstavnika državu godišnje košta oko 1.600.000 evra.
Do kraja avgusta ekonomske diplomate trebalo bi da Vladi Srbije pošalju nove izvještaje o radu. Ocjenjivaće ih ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine, ministrstvo finansija Srbije. Poslije toga znaće se da li će neki od njih spakovati kofere i vratiti se u Srbiju. RTS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!