Capital.ba

Ekonomska nejednakost povećana tokom krize

20.01.2014. / 18:57

bogatiDAVOS, Ekonomska nejednakost se brzo proširila u većini zemalja svijeta od početka krize, saopštila je nevladina organizacija Oksfam u izvještaju objavljenom uoči održavanja Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu.

Gotovo polovinu svjetskog bogatstva danas posjeduje jedan odsto populacije, navodi se u izvještaju u kome se dodaje da 85 najbogatijih ljudi posjeduje koliko i polovina najsiromašnijih u svijetu, prenio je AFP.

Tih jedan odsto najbogatijih su povećali svoj dohodak u 24 od 26 zemalja za koje su podaci raspoloživi između 1980. i 2012.

Sedamdeset odsto najbogatijih u svijetu živi u zemljama gdje je ekonomska nejednakost povećana tokom posljednjih trideset godina, navodi se u izvještaju.

Jedan odsto najbogatijih koji žive u Kini, Portugalu i SAD su više nego udvostručili svoj udio u nacionalnim dohocima od 1980.

Čak i u zemljama sa najvećom jednakošću kao što su Švedska i Norveška, udio u nacionalnom dohotku najbiogatijih je povećan za više od 50 odsto.

Jaz u nejednakostima velikim dijelom je rezultat finasijskih neregularnosti, neuravnoteženih fiskalnih sistema kao i zakona koji olakšavaju izbjegavanje poreza.

Razlozi rasta nejednakosti u svijetu su i mjere štednje, nepovoljna politika zapošljavanja u pogledu žena, konfiskacija poreza od prodaje nafte i rudne ekspoatacije.

U izvještaju se naglašava da postoji veza između ekonomske ekstremne nejednakasti i uzurpiranja političke moći od strane bogate elite koja je na vlasti kako bi sprovodila sopstvene interese.

Na Svjetskom ekonomskom forumu koji se sljedeće nedjelje održava u Švajcarskoj biće riječi o sve većem disparitetu dohodaka kao najvećem riziku za napredak čovječanstva. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!