Capital.ba

Ekonomska kriza pogodila i Vatikan

18.11.2012. / 15:11

RIM, Vatikan je prinuđen da preduzme mjere štednje zbog deficita u budžetu, javila je Vjerska informativna agencija (VIA).

Razmišljalo se o otpuštanju dijela zaposlenih, međutim do toga ipak neće doći, ali na mjesto onih koji odlaze u penziju neće biti novih zapošljavanja.
Na platnom spisku se sada nalazi 2.832 lica, a u ovogodišnjem budžetu od 263 miliona evra – nepokriveno je 15 miliona, navodi VIA.
Do sada je papa stranim gostima pri audijenciji poklanjao srebrnu medalju, ali toga više neće biti.

Prema vatikanskim izvorima, svim organima papske države je naloženo da razrade programe štednje, a ovo se odnosi i na samu kuriju koja okružuje papu, kongregacije i papske savjete.

Velike izdatke, u iznosu od 25 miliona evra imaju vatikanski mediji, prije svega Radio Vatikan, koji emituje program na mnogobrojnim jezicima. Glavni organ, Oservatore Romano, ima gubitak od pet miliona evra.

Znatne prihode Vatikan ima od ulaznica u muzeje, prodaje suvenira i poštanskih maraka. U Rimu i okolini, Vatikan ima 2.500 nekretnina koje se izdaju, a o prihodima se ne saopštavaju podaci. Vatikan ima nekretnine i u Engleskoj, Francuskoj i Švajcarskoj, ukupne vrijednosti 424 miliona evra.
Podaci o rezervama u gotovini, vrijednosnim papirima i akcijama i zlatnim rezervama stari su više godina. Prije četiri godine Vatikan je posjedovao akcije u vrijednosti od 520 miliona evra.

Od “Petrovog novčića”, koji se u svim crkvama svijeta skuplja na Petrovdan 29. juna za crkvenu centralu, sakupi se oko 70 miliona evra. Biskupije svijeta dužne su da finansijski pomognu Vatikan “u okviru svojih mogućnosti”, i od toga se godišnje sakupi oko 25 miliona evra.

Prema švajcarskim procjenama, Vatikan posjeduje 200.000 hotelskih kreveta. Ukupan broj nekretnina procijenjuje se na 50.000. U samom Rimu u crkvenom vlasništvu je 800 škola, 65 klinika i 43 internata.

Novinare je, kako navodi VIA, iznenadila “vatikanska tarifa” za mjesto u papinom avionu prilikom leta za Meksiko u martu ove godine.

Dok redovna karta staje 2.660 evra, novinari su platili 6.720 evra, uz mogućnost da u avionu razgovaraju sa papom, njegovim sekretarom i pratiocima.

Razlika u cijeni objašnjena je “pokrivanjem troškova papine posjete”. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!