Capital.ba

Ekonomska kriza neizbježna i predstavlja veću prijetnju od političke

02.12.2007. / 12:08

BANJALUKA,  Ukoliko vlasti BiH ne ograniče potrošnju i ne počnu podsticati proizvodnju, ekonomska kriza je neizbježna i biće veća prijetnja opstanku BiH od sadašnje političke krize, upozorio je profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Rajko Tomaš.

Tomaš je istakao da je sadašnji opšti rast cijena prouzrokovan većim brojem faktora, zbog čega je potreban različit spektar mjera kojima bi bio zaustavljen njihov rast.

“Zemlja u kojoj se godinama uvozi mnogo više nego što se proizvodi, u kojoj javna potrošnja raste brže od društvenog proizvoda, a lična potrošnja brže od produktivnosti rada, u kojoj ne postoji makroekonomska politika i gotovo nema robnih rezervi, i gdje politička kriza nagriza temelje društva ne može imati stabilne cijene”, ističe Tomaš u intervjuu za “Nezavisne novine”.

On je poručio da vlasti na opštinskom, kantonalnom, entitetskom i državnom nivou treba da preispitaju koliko su od uvođenja PDV-a do danas doprinijele gomilanju pritiska na rast cijena odobravajući poskupljenja različite robe i usluga iz svoje nadležnosti.

“Proteklih godina mi ekonomisti, istina manji broj, upozoravali smo na mogućnost nastajanja ovakvog stanja u BiH. Zvaničnici su odgovarali da do rasta cijena ne može doći jer Centralna banka, funkcionišući kao monetarno vijeće, obezbjeđuje stabilnost cijena. Danas oni ćute”, dodao je Tomaš.

Komentarišući koliko se politička kriza odrazila na ekonomska kretanja u BiH, Tomaš je istakao da politička kriza u BiH pokazuje da ovo društvo nije interesno integrisano.

“Da jeste, ne bi se moglo desiti domaćim vlastima, a i međunarodnim predstavnicima da pribjegavaju političkim mjerama koje će ugroziti ekonomski sistem. Nažalost, ovdje još nije izgrađen osjećaj za reakcije tržišta, nego se `puca` kao na proleterskim barikadama. Svaka nediplomatska izjava, netransparentan potez, a pogotovo ozbiljniji politički sukob utiču na ekonomiju”, tvrdi Tomaš.

Govoreći o inicijativama za ukudanje PDV-a na osnovne životne namirnice, lijekove, hranu za bebe, ortopedska pomagala i slično, Tomaš je rekao da one dolaze u vrijeme najžešće političke krize i pred predsjedničke izbore u RS, tako da je već ocijenjena kao predizborni trik.

“Lično mislim da u ovom momentu nije dobro mijenjati uspostavljeni sistem PDV-a, jer to neće bitnije promijeniti položaj siromašnih, a narušiće neutralnost PDV-a u određivanju relativnih odnosa cijena i to u vrlo nezgodnom socijalno-ekonomskom ambijentu”, ocijenio je Tomaš.

On je dodao da su efekti ukidanja PDV-a na neke proizvode apsolutno vrlo mali na male dohotke kakve imaju najsiromašniji, jer njima se ne može ozbiljnije pomoći bez konzistentne socijalne politike utemeljene na budžetskim transferima.

Na pitanje kako je moguće spriječiti inflaciju u BiH, Tomaš je naglasio da tu moraju da intervenišu vlasti iz robnih rezervi, kontrolom marže, ograničenjem javne potrošnje, vezanjem rasta plata za rast produktivnosti rada, stimulisati rast domaće proizvodnje, stimulisati izvoz i destimulisati uvoz.

“Bilo bi vrlo korisno da Vlada RS i Vlada Federacije, a i Savjet ministara, hitno usaglase zajednički program stabilizovanja stanja na tržištu. To bi ohrabrilo građane da odustanu od psihološke tražnje, a mjere vlasti na regulisanju ponude i tražnje obezbijedile bi uslove za održavanje stabilnosti cijena”, poručio je Tomaš.

On je dodao da bi se time poslala i snažna poruka stranim investitorima da u BiH postoje vlasti koje znaju i mogu da drže situaciju pod kontrolom.

“Stabilnije cijene bile bi i bolji ambijent za rješavanje političke krize”, zaključio je Tomaš.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!