Capital.ba

EIB potvrdila da istražuje gdje su milioni plasirani u BiH

19.07.2016. / 9:55

BRISEL/BANJALUKA, Istraga o milionima koji su u Srpsku došli preko IRB-a nije izmišljena, potvrđeno je ATV-u iz Luksemburga, iz sjedišta Evropske investicione banke. Iz kratkog odgovora jasno je da su dobro upoznati sa tematikom.European Investment Bank in Luxembourg

“Banka je upoznata sa navodnim prevarama koje se tiču projekata iz Bosne i Hercegovine koje finansiramo. Zbog tekuće istrage nismo u mogućnosti da damo više informacija”, navedeno je iz Evropske investicione banke.

“Nema ništa čudno u tome što Evropska investiciona banka isistira na detaljnoj istrazi”, poručuje predsjednica Vlade. Željka Cvijanović kaže da EIB svako malo kontroliše uloženi novac i da tu nema ništa sporno.

Nezvanično, u pitanju je 50 miliona evra, a međunarodni kreditori navodno traže da se ispitaju pojedini aranžmani i da li je pozajmljeni novac planski trošen.

“Ako stavljate sredstva na raspolaganje naravno da morate da vidite šta se dešava sa tim sredstvima. Dakle, nemam informacije o tome, ali znam da su vršene različite kontrole do sada. Dakle, to nije nikakav prvi put i to nije ništa atipično”, rekla je Željka Cvijanović, predsjednik Vlade RS.

Ministar bezbjednosti Dragan Mektić nije želio ni da demantuje, ni da potvrdi informaciju da su iz EIB-a od njega tražili da otvori istragu o tom slučaju.

Ono što se zna je da su sporne investicije išle preko Investiciono razvojne banke Srpske. U toj instituciji priznaju da su dva kredita plasirana EIB-ovim novcem, utrošena nenamjenski. Zbog toga su protiv firmi “Jasna” iz Rogatice i “Konzos” iz Prijedor preduzeli određene sankcije.

“Znači da se aktiviraju zaštitne mjere, odnosno mjere za obezbjeđenje kredita poput mjenica, hipoteka i ostaloga”, rekao je Zoran Popović, portparol Investiciono razvojne banke RS.

Ekonomisti se slažu da banke, izvan privatnog sektora, češće od uobičajenog kontrolišu proceduru trošenja sredstava. U prosjeku svaka dva mjeseca. Isto tako je normalno, tvrdi Zoran Pavlović, da u slučaju neregularnosti – one koji prekrše pravila ugovora očekuju i strožije kazne.

“Ukoliko se naruši Ugovor o kreditu, međunarodna institucija može da traži raskid ugovora i povrat svih sredstava. To nije neuobičajeno u praksi jer to je način da se disciplinuju i zemlje i korisnici kredita”, objašnjava Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.

Novac iz Evropske investicijske banke namijenjen je za finansiranje brojnih razvojnih i infrastrukturnih projekata u Bosni i Hercegovini IRB je proteklih godina plasirao 97,7 miliona maraka dobijenih od evropskih bankara. ATV

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: EIB potvrdila da istražuje gdje su milioni plasirani u BiH

    1. miki

      nedajte im nista – lopovi!