Capital.ba

EIB: Investicije u EU se oporavljaju, a socijalne nejednakosti produbljuju

03.02.2022. / 11:57

LUKSEMBURG – Brz oporavak investicija u Evropi pokazuje da je javna podrška bila presudna za ublažavanje uticaja ekonomskog šoka na privredu i domaćinstva. Međutim, ima znakova da je kriza izazvana kovidom-19 povećala postojeće nejednakosti, utvrdila je Evropska investiciona banka (EIB).

eib

Foto: EIB

U Izveštaju EIB-a o investicijama u Evropskoj uniji za 2022. godinu „Oporavak kao odskočna daska za promenu“ navedeno je da se regioni oporavljaju različitom brzinom.

„Dok digitalizacija i zelena transformacija privrede ubrzavaju duboke strukturne promene, Evropa rizikuje da postane još neravnopravnija“, ističu iz EIB-a.

Dodaju da su, do kraja drugog kvartala 2020. godine, realne investicije u EU opale za vrtoglavih 14,6 odsto u poređenju sa četvrtim kvartalom 2019.

„Međutim, brzo su se oporavile i do drugog kvartala 2021. godine vratile na svoj nivo iz 2019. (osim u Irskoj). EIB-ov Izveštaj pokazuje da je javna podrška bila rasprostranjena i usmjerena na najteže pogođena preduzeća, ali ne na „zombi” firme koje su već bile finansijski slabe. U EU mjere podrške su uspješno sačuvale radna mjesta i spriječile značajan porast nezaposlenosti, ali su se uslovi na tržištu rada pogoršali za mlade i lica sa nižim obrazovanjem“, saopšteno je iz EIB-a.

Takođe, dodaju, udio preduzeća koja ulažu u obuku zaposlenih je opao za 10 procentnih poena, uprkos tome što 79 odsto firmi smatra da je nedostatak kvalifikovanih radnika prepreka investiranju.

„Preduzeća u EU digitalizuju se kao odgovor na krizu izazvanu kovidom-19, ali u manjoj mjeri od američkih. Oko 46 odsto preduzeća u EU reagovalo je na pandemiju tako što su postala digitalnija, u odnosu na 58 odsto u Sjedinjenim Državama. Udio američkih firmi koje su već usvojile napredne digitalne tehnologije takođe je veći: 66 odsto u odnosu na 61 odsto u EU“, navode u EIB-u.

Oko 43 odsto evropskih preduzeća investiralo je u klimatske mjere za rješavanje fizičkih i tranzicionih rizika, iako je vidan zastoj nekih investicija zbog pandemije. U cjelini posmatrano, udio preduzeća iz EU koja ulažu i očekuju da ulažu u klimu i dalje je znatno veći nego u SAD.

„Javna podrška bila je i ostaje ključna za očuvanje radnih mjesta i poslovanja tokom pandemije. Međutim, naš najnoviji izvještaj o investicijama pokazuje da se socijalne i regionalne slabosti koje su postojale i prije krize povećavaju. To sprječava ravnomjeran oporavak i produbljuje postojeće razlike”, izjavio je potpredsednik EIB Rikardo Murinjo Feliks.

Dodao je da će zato EIB nastojati da obezbijedi da prilike koje pruža prelazak na zeleniju i digitalnu privredu budu raspoložive širom Evropske unije.

„Modernizaciju infrastrukture mora da prati ulaganje u društvenu infrastrukturu, a naročito u talente, vještine i obuku – da bi ova istorijska tranzicija bila pravedna za sve”, istakao je Feliks.

Debora Revoltela, glavni ekonomista EIB, rekla je da su se, za manje od dvije, godine BDP i investicije vratili na nivo prije pandemije.

„Politička podrška bila je presudna za oporavak, ali kriza još nije završena. Slabe tačke i rizici i dalje postoje, dok je sposobnost preduzeća i ljudi da se prilagode na novu normalnost još uvijek na testu. Omikron dodatno povećava probleme i neizvjesnost”, rekla je Revoltela.

Dodala je da fokus treba da bude na budućnost.

„Potrebna su masovna ulaganja da bismo se prilagodili novim okolnostima i iskoristili prednosti zelene i digitalne tranzicije. Javne i privatne investicije moraju se međusobno dopunjavati. Ovo zahtijeva kontinuiranu usmjerenost politike na javne investicije i dodatni podsticaj za privatne investicije”, dodala je Revoltela.

Glavne nalaze EIB možete pročitati ovdje, a cjelokupan izveštaj možete pogledati ovdje.

Godišnji izveštaj EIB o investicijama i finansiranju investicija sačinila je Ekonomska služba EIB, pružajući sveobuhvatan pregled kretanja investicija, njihovih pokretača i njihovog finansiranja u Evropskoj uniji.

CAPITAL: S. Š.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!