Capital.ba

Džombić: Mogućnost prve eksploatacije naredne godine

26.09.2012. / 15:34

BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić ocijenio je da dosadašnji rezultati istraživanja rezervi nafte u Srpskoj otvaraju mogućnost za početak eksploatacije tokom naredne godine i investicije od 230 miliona evra kojom će se značajno uticati na energetsku nezavisnost Srpske.

Džombić je nakon prezentacije istraživanja nafte i gasa na prostoru Republike Srpske kompanije “Jadran-Naftagas” rekao da će Srpska, ukoliko se potvrde preliminarni rezultati od oko 10 miliona tona, imati poboljšan energetski bilans, koji će uticati na njenu finansijsku stabilnost i otvoriti mogućnost za privredni rast.

On je dodao da će prema postojećoj dinamici istraživanja vrlo brzo biti gotovi konačni nalazi, koji se očekuju početkom naredne godine.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević rekao je da će rezultati istraživanja biti upućeni u centralnu laboratoriju u Rusiji i da se u zavisnosti od tih analiza, prve bušotine očekuju u prvoj polovini naredne godine.

Direktor “Jadran-Naftagasa” Predrag Radanović rekao je da se prvi vid eksploatacije može očekivati već krajem naredne godine, nakon postavljanja eksploatacionih bušotina, što se očekuje u maju.

Prema njegovim riječima, prije eksploatacionih bušotina obaviće se istražno bušenje, koje se očekuje u prvom kvartalu naredne godine u regionu Posavine ili Semberije, koji su prvi pokriveni seizmičkim ispitivanjima.

On je dodao da će se do kraja godine u dogovoru sa stručnjacima „Gasporomnjefta“ i „Zarubežnjefta“ utvrditi lokalitet prve bušotine, i da će to biti tamo gdje je najmanji rizik.

„Nakon toga slijede razradne ili eksploatacione bušotine, ako istražna bušotina bude pozitivna, očekujemo čak i krajem sljedeće godine da počne prvi oblik eksploatacije“, rekao je Radanović.

On je naveo da preliminarni rezultati govore o ukupnim rezervama od oko 10 miliona tona na teritoriji Srpske, dok je Ugovor o koncesiji potpisan na 28 godina, sa tri godine istraživanja i 25 godina eksploatacije, što će donijeti prihod od oko 4,8 milijardi dolara.

„Od ovoga je dobit oko 2,8 milijardi, dok će se u budžet Republike Srpske sliti oko 300 miliona po osnovu poreza i oko 200 miliona po osnovu naknade za rudnu rentu“, rekao je Radanović.

Preduzeće „Jadran-Naftagas“, kao zajedničko preduzeće Naftne industrije Srbije i ruske kompanije „Zarubežnjeft“ i Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva potpisali su 26. septembra prošle godine Ugovor o koncesiji za istraživanje i korišćenje sirove nafte i gasa na teritoriji Srpske, kojim se ova kompanija obavezuje da će u istraživanje ugljovodonika u Srpskoj uložiti 229 miliona dolara, od čega 40,7 za istraživanja i 188,3 miliona za eksploataciju.

Plan geološko-istražnih radova predviđao je izvođenje 350 kilometara regionalnih seizmičkh istraživanja, 1.200 kilometara detaljnih dvodimenzionalnih i 400 kilometara kvadratnih trodimenzionalnih seizmičkih ispitivanja.

Do sada je urađena reinterpretacija stranih seizmičkih podataka, dekonzervacija i ispitivanje dvije stare bušotine, koje je potvrdilo postojanje nafte i gasa u tragovima, kao i nova ispitivanja na potezu Novi Grad – Doboj, Semberija i Posavina, te formirana seizmo-geološka baza podataka.

Prisustvo nafte dokazano je u području Posavine kod Obudovca, te u Dvorovima i Svinjarevu u Semberiji, dok će istraživanja u Hercegovini početi 2014. godine.

U posljednjih 100 godina na prostoru BiH otvoreno je ukupno 70 bušotina, od kojih su svega tri imale proizvodnju. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!