Capital.ba

Dužnička kriza u evrozoni nije okončana

27.03.2012. / 12:47

BRISEL, Dužnička kriza u evrozoni nije gotova uprkos tome što je situacija na finansijskim tržištima ove godine smirenija, saopšteno je danas iz Organizacije za evropsku saradnju i razvoj (OECD).

Iz ove organizacije  je upozoreno da su banke evropskog bloka i dalje slabe, da nivoi dugovanja i dalje rastu, te da su fiskalni ciljevi daleko od sigurnih.

OECD je naglasila da su evrozoni neophodne ambiciozne ekonomske reforme i da nema prostora za zadovoljstvo.

Povjerenje tržišta u dugovanja zemalja evrozone veoma je slabo. Izgled za rast je neuobičajeno nesiguran i zavisi od rješenja dužničke krize, navodi se u saopštenju.

Ova organizacija, koja prati ekonomije industrijalizovanih ekonomija radi unapređenja rasta, upozorila je da su neophodni ciljevi za smanjenje deficita da bi se postigao balans između realnog i politički mogućeg ili će sistemi EU za primjenu zakona izgubiti kredibilitet.

Organizacija napominje da “evrozona mora da postavi pouzdane srednjoročne budžetske planove”.

Analitičari navode da je kriza možda povećala odlučnost političara da nameću mjere štednje, ali ovogodišnja recesija u južnim evropskim zemljama može otežati namjere lidera evrozone i Evropske komisije da uvode kaznene mjere članicama koje ne ispoštuju zadate ciljeve.

Španski premijer Marijano Rahoj je na sastanku ministara finansija evrozone nešto ranije u martu ostvario dogovor o mnogo fleksibilnijem cilju u budžetu za 2012. godinu.

OECD podsjeća da je i jačanje banaka takođe kritično prema bilo kakvom rješenju krize, dok evropski blok mora usaglasiti dovoljno veliki finansijski fond koji će biti dovoljan da zaštiti zadužene ekonomije Italije i Španije, u slučaju da budu odsječene od tržišta.

Očekuje se da će ministri finansija evrozone obraditi obje teme na sastanku u Kopenhagenu, 30. marta.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!