Capital.ba

Dužnička kriza pogoduje mladima?

06.09.2012. / 11:19

NJUJORK, UN predviđaju da će u razvijenim industrijskim zemljama, zbog dužničke krize, stopa nezaposlenosti mladih pasti, dok će u drugim dijelovima svijeta – porasti.

Prema podacima Međunarodne organizacije za rad (ILO), stopa nezaposlenosti mladih u industrijskim zemljama pašće sa sadašnjih 17,5 odsto na 15,6 odsto 2017. godine.

Za nerazvijene zemlje, jednako kao i za zemlje u razvoju, procjene su drugačije: očekuje se porast nezaposlenosti osoba u dobu između 15 i 24 godine starosti.

ILO objašnjava da je takav razvoj posljedica dužničke krize koja sada potresa Europu i odražava se na njen privredni razvoj.

Posljedice te krize sve više se osjećaju i u drugim zemljama.

Mladi teško nalaze posao, a ne može se očekivati da će im to biti lakše kada budu nešto stariji.

Unutar EU kriza se osjeća u sve većoj podijeljenosti na sjever i jug.

Dok se procjenjuje da će nezaposlenost mladih, na primjer, u Njemačkoj biti ispod deset odsto, u Španiji i Grčkoj bi svaka druga mlada osoba mogla biti u situaciji da ne može pronaći plaćeni posao?!

Nije nimalo začuđujuće što je svuda broj nezaposlenih mladih ljudi veći od opšte nezaposlenosti. Upadljiva je i činjenica da su razlike među zemljama užasno velike – navode eksperti.

U zemljama poput Španije nezaposlenost mladih već tradicionalno je veoma visoka, ali usljed financijske krize ona je sa više od 40 odsto sada dostigla zastrašujuće razmjere.

U Njemačkoj ona iznosi skoro deset odsto. Ipak, ova brojka se ne mijenja s obzirom na krizu, nego uvijek ostaje ista.

Nezaposlenost mladih posebno je veoma visoka u zemljama u kojima je tržište strogo regulisano. Tamo gdje vlada velika zaštita od otkaza za mlade je posebno teško započeti radni vijek.

Sve dok su, u poslovnom smislu, bez iskustva, mladi vrlo teško dobijaju šansu, jer pogrešna odluka prilikom zapošljavanja za poslodavce predstavlja ogroman rizik.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!