Capital.ba

Đuričin: Srbiji neophodne snažne investicije

11.06.2012. / 8:45

BEOGRAD, Za rješavanje ekonomskih problema Srbiji su neophodne snažne investicije, a to podrazumjeva prelazak na tzv. industrijske politike, koje ohrabruju ulaganja u granama u kojima Srbija ima komparativne prednosti, izjavio je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Dragan Đuričin.

“Srbija ima danas osnovni problem nizak nivo ekonomske aktivnosti i ekstremno visoku nezaposlenost. Glavni problem Srbije nije inflacija. U tom smislu, ako je to dijagnoza problema, iz te dijagnoze proizilaze recepti za izlazak iz te bolesti koja se zove nedovoljan nivo privredne aktivnosti”, ocijenio je Đuričin u izjavi Tanjugu.

Po Đuričinu “Srbiji su neophodne snažne investicije.
“To znači orijentaciju sa monetarističkih makroekonomskih politika, koje, između ostalog, pored ciljanja inflacije, idu i u fiskalnom dijelu sa mjerama štednje, prelazak na takozvane industrijske politike, koje ohrabruju investicije u granama u kojima Srbija ima komparativne prednosti”, prije svega, u energetici, poljoprivredi, logističkom biznisu, informacionim tehnologijama.

Đuričin je istakao da monetarna i fiskalna politika u zemlji koja ima ekonomske probleme poput Srbije treba da predstavljaju samo “podmazivač” industrijskih politika.

“To je koncepcija vođenja ekonomskih politika koja se dokazala u zemljama kao što su Narodna Republika Kina, Južna Koreja, prije toga Japan, jer da te zemlje nisu sprovodile politike u kojima industrijske politike dominiraju nad takozvanim osnovnim makroekonomskim politikama, nikada ne bi dostigle nivo razvijenosti nekada razvijenih zemalja, i ne bi danas bilježile čak i visoke stope rasta”.

“Jedna od takvih zemalja je i Turska, koja ima relativno visoku inflaciju, ali ima stopu rasta od skoro 10 procenata u ovoj godini, i manju nezaposlenost u 2011. nego na startu krize 2008. godine. Znači, industrijske politike vode, a monetarna i fiskalna politika sljede”, zaključio je profesor Đuričin. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!