Capital.ba

Dupliran izvoz tekstilne industrije Srbije

04.08.2019. / 10:00

BEOGRAD, Izvoz tekstilne industrije Srbije u 2018. godini bio je blizu milijardu dolara, a u odnosu na prije pet ili šest godina je dupliran, kažu u Privrednoj komori Srbije.

Samo u prošloj godini izvoz čarapa dostigao je vrijednost od 300 miliona dolara, a u PKS navode da su čarape praktično drugi ili treći proizvod u Srbiji, pojedinačno gledano, koji ostvaruje toliki izvoz.

Procjenjuje se da će izvoz tekstila, kože i obuće u 2019. godini porasti za 12 ili 13 odsto, te se očekuje da bude između 1,6 i 1,7 milijardi dolara.

Izvoz tekstilne industrije u 2018. bio je blizu milijardu dolara

Evidentno je da svake godine izvoz praktično beleži rast, u proseku je između 10 i 15 odsto veći u odnosu na prethodnu godinu”, rekao je za Tanjug sekretar Udruženja za industriju tekstila, odeće, kože i obuće Milorad Vasiljević.

Po statističkim podacima, u Srbiji je ukupno oko 1.600 firmi u oblasti tekstilne industrije, od preduzetnika do malih, srednjih i velikih preduzeća.

Velikih kompanija, stranih investitora je blizu 25 koji, kaže Vasiljević, generišu veliki dio izvoza.

Firme iz Italije najviše ovde proizvode čarape, takođe iz Nemačke, firme iz Turske koje su došle uglavnom rade konfekciju i modne odevne predmete. Imamo firme koje su ovde došle i otvorile proizvodnju automobilskih sedišta, a to su firme iz Nemačke i Kanade”, rekao je Vasiljević.

Kaže da je PKS u stalnom kontaktu sa predstavnicima stranih investitora u Srbiji, te da su oni zadovoljni uslovima poslovanja u Srbiji, a neke strane kompanije čak planiraju i da se šire i otvaraju nove pogone u Srbiji.

Primer je Kalcedonija koja je otvorila ukupno četiri fabrike u Srbiji, a krenuli su sa jednom. I ostali investitori nameravaju da otvore još fabrika u Srbiji. Problem je što je u Srbiji sve manje radne snage”, rekao je Vasiljević.

Navodi da jedan manji deo tekstilne industrije za poznate svjetske brendove radi takozvano uslužno šivenje, te da postoje domaće firme koje poslednjih godina dobro posluju.

Kada prođete danas Ulicom kralja Milana, dodjete do Terazija, krenete Knez Mihailovom videćete firme iz Srbije koje praktično imaju u tim ulicama prodajna mesta”, rekao je Vasiljević.

Ocijenio je da se tekstilna industrija Srbije posljednjih godina ponovo vraća na neki nivo koji je imala prije raspada Jugoslavije kada je u toj industriji bilo 250.000 zaposlenih. “Danas imamo 100.000 zaposlenih u tekstilnoj industriji Srbije“, navodi Vasiljević.

Kako je rekao, u organizaciji Privredne komore Srbije prošle sedmiceje šest firmi iz Srbije učetsvovalo na sajmu u Londonu, na poziv iz Velike Britanije.

Naglasio je da su kupci iz Engleske pokazali izuzetno interesovanje za proizvode iz Srbije.

Isto to planiramo da uradimo na jesen na tržištu Nemačke. To nam je uglavnom orijentacija da tekstilne proizvode izvozimo na tržište Nemačke i na tržište Engleske. U poslednje vreme pojavljuju se kupci i iz Francuske, tako da se dosta izvozi na ta tržišta”, rekao je Vasiljević. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!