Capital.ba

Dugovi privrede porasli za 1,9 milijardi KM

30.05.2012. / 7:40

BANJALUKA, Zaduženost privrede Republike Srpske u prošloj godini povećana je za 1,9 milijardi KM, odnosno 17 odsto, saopšteno je ovo juče iz Privredne komore RS.

– Dobit preduzeća lani je smanjena za 78 miliona maraka ili devet odsto, u odnosu na 2010. godinu, dok se gubitak povećao za 88 miliona KM ili 16 odsto. Smanjen i neto obrtni kapital za 3,2 odsto – ističe se u saopštenju izdatom poslije sjednice Upravnog odbora PKRS na kojoj je razmatrana Informacija o poslovanju preduzeća i zadruga u RS u prošloj godini.
Iz Privredne komore upozoravaju da je zabilježen i pad zaposlenosti i povećanje nezaposlenosti.
– Ovi podaci ukazuju na neophodnost preduzimanja adekvatnih mjera za poboljšanje stanja u privredi Srpske, te je UO PKRS jednoglasno zaključio da je neophodno hitno održavanje zajedničke sjednice Vlade RS i UO Privredne komore – navodi se u saopštenju i dodaje da ostvareni finansijski pokazatelji poslovanja privrede u 2011. godini imaju lošije rezultate u odnosu na 2010. godinu.
Predsjednik UO Privredne komore RS Risto Dabić istakao je da je pod hitno potrebno zaustaviti trend pada industrijske proizvodnje, jer je u suprotnom pitanje šta će se dogoditi do kraja godine.
– Tražili smo hitnu sjednicu sa Vladom RS i pred tu sjednicu pripremićemo konkretne prijedloge za prevazilaženje trenutne situacije – istakao je Dabić.
UO Privredne komore RS razmatrao je juče i Informaciju o privrednim kretanjima u RS za prva četiri mjeseca ove godine u kojoj se navodi da je prvi put u posljednjih 10 godina, ostvarena negativna stopa rasta industrijske proizvodnje od 3,7 odsto.
Osim toga, u ovom periodu, ostvarena je manja stopa izvoza, uz, istovremeno, rast uvoza, što dovodi do smanjenja pokrivenosti spoljnotrgovinske razmjene za sedam odsto.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da izlaz iz sadašnje situacije treba tražiti u podršci privredi.
– U ovom momentu je najteže pokrenuti uspavanu privredu. Ko je mogao da smanji obim aktivnosti i da tako opstane na tržištu on je to uradio. Ali sada je pitanje kojim mehanizmima pomoći aktiviranje sposobnih firmi koje funkcionišu ali to rade na niskom nivou. Prvi način za to je analiza makroekonomske situacije i pomoć onima koji imaju bilo kakvu proizvodnju, bez koje nema napretka. Bez toga nema izlaza iz krize – istakao je Pavlović.
Na negativne trendove u privredi RS ukazuju i analitičari sajta specijalizovanog za ekonomiju “Makroekonomija.org” koji ističu da privredna kretanja s kraja 2011. i prvih mjeseci ove godine ukazuju na to da je došlo do udara drugog kriznog talasa na Republiku Srpsku.
Na to, kako ističu, ukazuje pad industrijske proizvodnje, smanjenje uvoza i povećanje izvoza, kao i realno smanjenje plate za 0,56 odsto, dok je indeks potrošačkih cijena za 2,3 odsto viši u odnosu na prva četiri mjeseca prethodne godine.
– S druge strane, ni privredna predviđanja za zemlje u okruženju i druge značajne spoljnotrgovinske partnere Srpske nisu optimistična, tako da se u dogledno vrijeme ne može računati na rast inostrane tražnje – ističu analitičari.
Plata nikad manja
Savez sindikata RS upozorava da prosječna plata nikada nije bila manja jer može da pokrije samo 45,55 odsto proizvoda i usluga uključenih u sindikalnu potrošačku korpu za četvoročlanu porodicu koja u aprilu ove godine iznosi 1.793 KM. Indeks potrošačkih cijena u prva četiri mjeseca ove godine je za 2,3 odsto viši u odnosu za isti period prethodne godine. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Dugovi privrede porasli za 1,9 milijardi KM

    1. Liviu

      Naletela sam na ovu stranu slučajno, preko Gugla i veoma mi se daodpa! Tekstovi su zanimljivi i čitljivi, prezetacija odlična, a ćirilica jako lepa. Pročitala sam sve tekstove, žao mi je samo što ih nema više. Navratiću opet za mesec dana.