Capital.ba

Dugovi opasni za oporavak privrede

29.06.2010. / 7:45

BAZEL, Evropa mora da riješi dužničke probleme kako ne bi ugrozila neujednačeni oporavak u svjetskoj ekonomiji, koji predvode Kina i ekonomije u nastajanju, poručili su bankari centralnih banaka.

Funkcioneri centralnih banaka okupljeni na godišnjem sastanku Banke za međunarodna poravnanja (BIS) uvjereni su da se svjetska privreda oporavlja zahvaljujući velikoj likvidnosti koju su centralne banke ubrizgale u najtežim trenucima finansijske krize, ali upozoravaju da je taj rast sada neujednačen, prenose agencije.
Stoga su pojedine centralne banke, poput onih u Australiji, Izraelu, Norveškoj i Brazilu, zaoštrile monetarnu politiku, dok bi kamatne stope u najvećim ekonomijama na rekordno niskim nivoima trebalo da ostanu do iduće godine.
Prema ekonomskim aktivnostima najlošije stoji Evropa, budući da trpi posljedice drastičnih rezova fiskalne potrošnje u nizu tamošnjih zemalja. Bankari su utvrdili određene slabosti i u američkoj ekonomiji budući da se rast u prvom tromjesečju pokazao nižim nego što je prvobitno procjenjivano. Time najveći teret svjetskog oporavka ostaje na leđima Kine, koja se odlučila na fleksibilniji juan, dopustivši mu da u ovom mjesecu ojača na najviši nivo u proteklih pet godina.
“Globalna ekonomija odslikava različite brzine oporavka, pri čemu su predvodnici rasta ekonomije u nastajanju, posebno azijske”, rekao je guverner filipinske centralne banke Amando Tetangko.
Načini podsticanja ekonomskog rasta u vrijeme dok vlade širom svijeta smanjuju fiskalnu potrošnju trebalo bi da budu među glavnim temama trodnevnog zasjedanja BIS-a u Bazelu kojem prisustvuju funkcioneri stotinak centralnih banka i međunarodnih organizacija, uključujući šefa Evropske centralne banke Žan-Kloda Trišea i njegovog američkog kolegu Bena Bernankija.
Na testu stotinak banaka u EU
Oko 100 finansijskih institucija u EU biće u najskorije vrijeme podvrgnuto takozvanim stres testovima, s ciljem provjere stabilnosti finansijskog sistema tog bloka.
Prvobitan broj institucija na tržištu kreditnih usluga koje su bile predviđene za provjeru je učetvorostručen, s obzirom na to da su se lideri 27 članica EU ranije dogovorili da testiranju bude podvrgnuto samo 26 velikih transnacionalnih banaka.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!