Capital.ba

Drastičan pad prerade nafte u Rafineriji nafte Brod!

29.11.2016. / 16:30

– Rafinerija lani preradila 77.000 tona sirove nafte manje u 2014. godini
– Uvoz sirove nafte u 2015. u odnosu na 2013. godinu smanjen za 138.000 tona

BANJALUKA, Rafinerija nafte Brod drastično je smanjila proizvodnju, što povrđuju podaci da je u posljednje tri godine uvoz sirove nafte u BiH manji za 138.000 tona, a trend pada uvoza nastavljen je i u 2016. godini, otkriva poslovni portal CAPITAL.ba.rafinerija-nafte-brod1

Prema podacima koje smo dobili od Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) u BiH je u 2013. godini uvezeno 1,02 miliona tona ukupne vrijednosti 1,2 milijarde KM.

U 2014. uvezeno je 953.517 tona u vrijednosti od milijardu KM, dok je lani uvezeno 888.870 tona sirove nafte u ukupnoj vrijednosti od 633,5 miliona maraka.

Za deset mjeseci ove godine uvoz je iznosio 695.475 tona nafte, u vrijednosti od 387,4 miliona KM.

Direktor Sektora granskih udruženja pri Privrednoj komori RS Pero Ćorić kaže za CAPITAL da se i na osnovu podataka o uvozu kojima raspolaže Privredna komora RS procjenjuje da je došlo do pada proizvodnje u Rafineriji nafte Brod.

„Očigledno je da uvoz pada posljednje dvije – tri godine, a šta je razlog tome ne možemo sa sigurnošću tvrditi. Međutim, interes svih u RS je da rafinerije u Brodu i Modriči rade što bolje, tim prije što one zajedno da „Nestro Petrolom“, koji sada ima oko 100 pumpi u RS i FBiH, zapošljavaju veliki broj ljudi“, kazao je Ćorić.

uvoz-nafte

Da je u rafineriji došlo do pada prerade pokazuju i podaci iz revizorskog izvještaja te firme za prošlu godinu u kojem je navedeno da je u toku 2015. Rafinerija Brod preradila 913.000 tona sirove nafte ili 77 hiljada tona manje nego 2014. godine kada je prerađeno 990.000 tona.

„Prihodi od prodaje učinaka povezanim pravnim licima u poslovnoj 2015. godini, iznose 83,5 miliona KM, i u najvećem dijelu, u iznosu od 83,4 miliona KM, odnose se na prihod ostvaren od uslužne prerade sirove nafte za povezano pravno lice Optima Grupa“, navedeno je u izvještaju.

Inače, Rafinerija nafte Brod zabilježila je u prvih devet mjeseci ove godine gubitak od 37,9 miliona maraka što je za čak 28,2 miliona KM u odnosu na isti prošlogodišnji period. Time je akumulirani gubitak Rafinerije dostigao 557,5 miliona KM.

Prihodi Rafinerije skoro su prepolovljeni u prva tri kvartala ove godine u odnosu na isti period prošle i iznosili su 78,7 miliona KM, dok su u prvih devet mjeseci prošle godine bili 144,2 miliona KM.

CAPITAL: M. Čigoja

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Drastičan pad prerade nafte u Rafineriji nafte Brod!

    1. BS

      Nazalost, isto će biti kao sa Biračem, Bankom Srpske….

    2. LILIJANA

      Još jedan AMBIS pod nadzorom vlasti.
      Kada će javnost sazanti kako će država opet ostati bez poreza, a radnici bez posla.
      Sve je već odavno skuhano tamo negdje u Rusiji prilikom posjete Predsjednika.