Capital.ba

Drastičan pad dobiti najvećih mljekara u BiH

16.06.2022. / 14:47

BANJALUKA – Najveće mljekare u BiH lani su znatno lošije poslovale u odnosu na prethodnu godinu, a u prilog tome govori podatak da je profit „Mlijekoprodukta“ bio četiri puta manji u prošloj godini u odnosu na 2020. dok je dobit „Megglea BH“ u istom periodu prepolovljena.

foto: Thinkstock

Šest najvećih kompanija u BiH u oblasti prerade mlijeka i prozvodnje sira lani je zaradilo ukupno 6,7 miliona KM, što je za čak 5,8 miliona KM manje u odnosu na 2020. godinu kada su ove kompanije zajedno zaradile 12,5 miliona KM.

Najveći pad dobiti, iznenađujuće, lani je imao dubički „Mlijekoprodukt“.

Kompanija koja posluje u okviru “Imleka” iz Srbije zaradila je u 2021. godini  1,2 miliona KM, što je četiri puta manje nego 2020. godina kada su prijavili dobit od pet miliona KM.

Najveći pad profita imali „Mlijekoprodukt“ i Meggle“

Pad profita „Mlijekoprodukta“ pratio je i pad prihoda kompanije.

Naime, lani je prihod ovog preduzeća bio 93,5 miliona KM, dok je godinu ranije prihod ovog preduzeća bio 106,4 miliona KM.

Pad dobiti zabilježio je još jedan gigant u mljekarskoj proizvodnji.

Profit „Megglea BH“ prepolovljen je lani u odnosu na godinu ranije.

Kompanija koja više od dvije decenije postoji u Bosni i Hercegovini zaradila je prošle godine skoro dva miliona KM dok dok je 2020. godine „Meggle BH“ prijavio zaradu od četiri miliona KM.

Iako je imala pad dobiti, ova kompanija lani je zabilježila rast prihoda.

U njihovu kasu slilo se 77,5 miliona KM, dok je u 2020.  godini preduzeće sa sjedištem u Bihaću prihodovalo 68,9 miliona KM.

Skoro dva miliona KM dobiti lani je imao i „Inmer“ iz Gradačca. Svega 74.000 KM veću dobit, ova firma, prijavila je u 2020. godini.

Kompanija koja je dio zagrebačkog „Dukata“ prošle godine blago je uvećala prihod. Finansijski izvještaji „Inmera“ pokazuju da su u 2020. godini prihodovali 48,7 miliona KM, a u 2021. godini 51,2 miliona KM.

Druga kompanija koja se bavi preradom mlijeka sa sjedištem u Gradačcu, „Mliječna industrija 99“ (Mi99), lani je imala prihod od 42,2 miliona KM, što je dva miliona manje nego u 2020. godini.

Kada je riječ od dobiti, „Mi99“ ostao je gotovo na istom nivou od 1,1 milion KM.

Jedina veća mljekara sa područja Hercegovine može se pohvaliti da je unazad dvije godine imala konstantno poslovanje.

Naime, mljekara „Pađeni“ iz Bileće, iako nije imala milionsku zaradu, nije zabilježila ni pad profita. U 2020. godine zaradila je 385.000 KM, a lani 390.000 maraka.

Prijavljenu zaradu „Pađenija“ pratili su i prihodi koji su takođe ostali nepromijenjeni, odnosno i u 2020. i 2021. godini iznosili 18,7 miliona KM.

Najveća sarajevska mljekara lani je zabilježila pad prihoda i pad dobiti.

Tako su prihodi „Milkosa“ lani pali sa 25,7 miliona na 20,5 miliona KM. Taj padatak ipak nije drastično uticao na pad profita.

„Milkos“ je u 2020. godini prijavio zaradu od 113.000 KM, dok je lani profitirao sa 109.000 KM.

CAPITAL: Ratko Bogosavac

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!