Capital.ba

Dolar pao na najniži nivo

20.10.2013. / 13:28

dolariNJUJORK, Na svjetskim valutnim tržištima cijena dolara prema evru pala je prošle sedmice na najniži nivo u osam i po mjeseci jer će američka centralna banka, zbog štete koju je privredi nanijela dvosedmična obustava rada saveznih službi, vjerojatno odgoditi smanjenje podsticajnih monetarnih mjera.

Kurs evra prema dolaru ojačao je prošle sedmice  jedan  odsto, na 1,3685 dolara, a u petak se u jednom trenutku, po prvi put od februara, probio i iznad nivoa od 1,37 dolara.

U odnosu na japansku valutu, cijena dolara pala je 0,9 odsto, na 97,75 jena.

Evro je  ojačap prema jenu, pa je kurs evra porastao 0,2 odsto, na 133,80 jena.

Ulagači na valutnim tržištima odahnuli su u srijedu, kada je u američkom Kongresu postignut dogovor da se do 7. februara povećava nivo dozvoljenog zaduživanja države, a da se do 15. januara osiguraju sredstva za finansiranje savezne vlade.

Da dogovor nije postignut do 17. listopada, američka vlada ne bi mogla ispuniti sve finansijske obveze koje joj stižu na naplatu, što je moglo dovesti do tehničkog bankrota SAD-a i velikih poremećaja na finansijskim tržištima.

Zbog toga je u srijedu dolar ponešto ojačao. Ali9, ubrzo se ponovno našao pod pritiskom jer će republikanci i demokrati i dalje pregovarati o budžetskom deficitu, pa bi se SAD ponovno na početku naredne godine mogao naći u sličnoj situaciji.

Analitičari kažu da će dolar i dalje biti pod pritiskom zbog negativnih posljedica dvosedmične obustave rada američkih državnih službi na privredu, ali i zbog toga što će Fed vjerojatno odgoditi smanjenje monetarnih podsticaja za narednu godinu.

“Na privredu je negativno uticala blokada rada američke državne uprave i neizvjesnost vezana uz dogovor o limitu zaduživanja, a sve to odgađa konačnu normalizaciju Fedove monetarne politike. To je loše za dolar”, kaže Omer Esiner, analitičar u Commonwealth Foreign Exchangeu.

Dolaru ne ide u prilog ni upozorenje agencije Fitch da bi mogla sniziti vrhunski, trostruki A rejting SAD-a, zbog političke bitke oko budžeta u Washingtonu.

Dodatni uteg dolaru predstavljala je i vijest iz kineske rejting agencije Dagong o sniženju rejtinga SAD-a s A na A-, uz negativnu prognozu.

„Kratkoročni rizik je smanjen, ali srednjoročno rješenje nije postignuto, pa prijeti opasnost da agencije preduzmu određene poteze u pogledu rejtinga SAD-a”, kaže Camilla Sutton, analitičarka u Scotiabank.  Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!