Capital.ba

Dolar ojačao prema većini svjetskih valuta

19.02.2017. / 10:56

NJUJORK, Američki dolar je prošle sedmice blago ojačao u odnosu na većinu svjetskih valuta, a dolarov indeks, koji mjeri vrijednost američke u korpi šest najvažnijih valuta, porastao je 0,2 odsto, što je njegov drugi uzastopni sedmični dobitak.

U odnosu na evropsku valutu, američka je u petak ojačala 0,54 odsto, na 1,0616 dolara za evro. U odnosu na kraj prethodne sedmice, dolar je prema evru jači za 0,3 odsto. Međutim, od početka ove godine evro je na dobitku prema dolaru za 0,94 odsto.

S druge strane, dolar je na sedmičnom nivou oslabio 0,3 odsto prema japanskom jenu, i na kraju dana u petak se dolarom trgovalo za 112,84 jena.

Lošiji podaci iz britanske maloprodaje oslabili su u petak funtu koja je pala na 1,2412 dolara, što predstavlja dnevni pad od 0,62 odsto, dok je za nedelju dana funta oslabila 0,5 odsto prema dolaru.

Funta je oslabila i prema evru, 0,4 odsto za sedmicu dana, i u petak se funtom trgovalo za 1,1693 evra.

Dolar je najveće dobitke u korpi valuta ostvario početkom sedmice kada je Fed signalizirao povećanje kamatnih stopa.

U utorak je predsjednica američke centralne banke Janet Yellen, u izlaganju pred Komitetom za bankarstvo američkog Senata rekla da će Fed “vjerovatno morati” povećati kamatne stope ukoliko se američka ekonomija i dalje bude razvijala u skladu sa prognozama centralne banke.

Ne bi bilo mudro predugo čekati sa povećanjem kamatnih stopa, jer bi to potencijalno zahtevalo da FOMC ubrzano podiže kamatne stope, što bi poremetilo finansijska tržišta i gurnulo ekonomiju u recesiju” rekla je ona.

Podršku dolaru pružaju i obećanja američkog predsjednika Donalda Trampa o “fenomenalnom” poreskom planu i većim fiskalnim podsticajima koji bi trebali ubrzati privredni rast.

Uprkos tome, dolar je na kraju sedmice blago oslabio, čemu je doprinjelo zaustavljanje rasta prinosa na američke 10-godišnje obveznice, koji su pali na 2,42 odsto, nakon što su početkom nedelje dostigli 2,51 odsto.

Dolar je ionako uveliko precenjen u odnosu na ostale značajne svetske valute. Zato smatramo da je sada prostor za njegov daljnji rast ograničen, iako američki ekonomski osnovi ohrabruju”, mišljenja je Lee Hardman, valutni analitičar u “MUFG”. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!