Capital.ba

Đokić: Srpska neće odvajati svoju politiku od interesa Srbije

18.02.2016. / 15:46

petar djokicBEOGRAD, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je da Srpska neće odvajati svoju politiku od ključnih ciljeva i interesa Srbije i da je to više puta isticala kao važnu odrednicu, te da očekuje da će to drugi poštovati.

“Očekujemo da će drugi to poštovati kao što mi razumijemo da specifični odnosi između drugih naroda u BiH nalažu potrebu da i oni imaju isto tako posebne vidove saradnje prema zemljama i narodima sa kojima osjećaju poseban oblik bliskosti i potrebe da je očuvaju”, rekao je Đokić u Beogradu.

On je na skupu, posvećenom saradnji na zapadnom Balkanu i odnosu Srbije sa Republikom Srpskom i BiH, istakao da je u tom pravcu moguće zasnivati odnose na prostoru zapadnog Balkana, te dodao da je politika Republike Srpske usmjerena na snažnije ekonomsko povezivanje u regionu.

Navodeći da je za stabilnost regiona bitna ekonomska saradnja, Đokić je istakao da je Srpska spremna na takvu saradnju i da očekuje da će to učiniti i drugi.

“Zahvalni smo na onome što radi Vlada Srbije, koja je motor ekonomskog rasta i promoter saradnje, što nas u BiH i Srpskoj ohrabruje da slijedimo put Srbije”, rekao je Đokić.

On je naveo da se u protekle dvije godine u Republici Srpskoj počela intenzivno smanjivati stopa nezaposlenosti, povećan je obim investicija i domaćih i stranih, te se može računati na povećanje bruto društvenog proizvoda sa stopom od tri odsto, što je impresivno za naše uslove.

“To će značiti da smo se izdvojili iz kruga zemalja, koje su još uvijek pritisnute svjetskom ekonomskom krizom”, rekao je Đokić, navodeći da region, nakon borbe za mir i stabilnost, treba da se preusmjeri na borbu za ekonomski rast i razvoj i da za to ima sve resurse.

On je podsjetio na saradnju Srpske i Srbije u energetici, navodeći da obrazovan zajednički nacionalni komitet za razvoj sektora energetike, te ističući da posebno treba iskoristiti vodne resurse, kao što je potencijal Drine za izgradnju novih hidroenergetskih projekata.

“Mi se nalazimo u fazi da se usmjeravamo ka tim projektima zajedno sa Srbijom, ali smo potpuno otvoreni i za investiranje drugih u ovaj sektor i imamo velikih investicija”, rekao je Đokić, podsjetivši na termoelektranu Stanari, srpsko-engleskog investitora, koji je prezadovoljan podrškom vlade Srpske i sprema se za novi projekat u sektoru energetike.

Đokić je rekao da je intenzivna saradnja i sa Kinom, koja je izrazila interes za snažnije prisustvo u BiH, posebno u Srpskoj, te istakao da je Rusija, osim Srbije, najveći investitor u Srpsku, posebno u naftnu privredu i energetiku.

On je naglasio da je, nažalost, ruska investicija ograničena najvećim dijelom na Srpsku, dok u FBiH ne postoji spremnost da kupuje naftne proizvode od Srpske, nego je i dalje prisutna politika uvoza energenata iz drugih zemlja, vrlo često spornog kvaliteta.

“Mi prihvatamo saradnju sa onima koji hoće da sarađuju sa nama, nemamo mogućnost da se opredjeljujemo da sa nekima hoćemo saradnju, a sa nekima nećemo. Srpski narod treba voditi takvu politiku”, rekao je Đokić, navodeći da je Srpska otvorena za saradnju sa svim zemljama.

Đokić je rekao da je Srpska donijela strategiju razvoja energetike do 2030. godine, što obuhvata investicije oko 11,5 milijardi KM, odnosno u proizvodnju električne energije i u obnovljive izvore, ali i u razvoj gasifikacije i izgradnju nekoliko gasnih elektrana.

On je naveo da je urađen projekat za gasifikaciju Bijeljine, a u pripremi je gasovod od Šepka ka Bijeljini.

Đokić je dodao da je kompanija “Gas Res” postala jedna od važnih kompanija koja prometuje gas u regionu i koja sa ruskim “Gaspromom” ima povoljne ugovore da tržištu BiH dobije gas po manjoj cijeni nego što je nabavlja “BH gas”, ali da “BH gas” to neće da prihvati.

“Gasifikacija Srpske od Bijeljine ka zapadnom dijelu Srpske je perspektivan projekat i na njemu će biti temeljena energetska politika”, rekao je Đokić. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!