Capital.ba

Đokić: Ne odustajemo od naših zahtjeva

01.11.2012. / 16:11

SARAJEVO, Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić rekao je da će se zalagati za dosljedno provođenje Strategije reforme penzijsko-invalidskog sistema Srpske koja, između ostalog, uključuje i reviziju Sporazuma o međusobnim pravima i obavezama u sprovođenju penzijsko-invalidskog osiguranja između Srpske i Federacije BiH.

“Naše procjene govore da je Fond PIO Republike Srpske do sada oštećen za oko 800 miliona KM, a da Srpska danas trpi štetu od oko 7,3 miliona KM mjesečno”, rekao je Đokić novinarima nakon današnjeg sastanka sa federalnim ministrom rada i socijalne politike Vjekoslavom Čamberom u Sarajevu.

Đokić je naglasio da su odredbe Sporazuma diskriminišuće prema korisnicima penzionih prava u Srpskoj i upitao kako je moguće da korisnici dok žive u Srpskoj ili BiH nemaju prava na isplatu penzije u Federaciji BiH, gdje su je i ostvarili, a da će to pravo steći ako se odsele u, na primjer, Srbiju, Hrvatsku ili neku drugu zemlju.

“Smatram da je jedino rješenje cjelovito preuzimanje obaveza od strane Federacije BiH i federalnog Fonda PIO i to na način da preuzmu svih 22 800 preostalih penzionera kojima penzije isplaćuje Srpska, a da mi preuzmemo obavezu za one koji su na teretu Federacije, a obaveza za isplatu je nastala na području Republike Srpske”, poručio je Đokić.

On je najavio da će Srpska i dalje insistirati na zaštiti prava svojih osiguranika od diskriminacije u FBiH, a nije isključio ni mogućnost da se od nadležnog evropskog komiteta zatraži intervencija u pogledu dosljednog provođenja evropske prakse isplate penzija u području gdje su one i zarađene.

Ministar rada i socijalne politike Federacije BiH Vjekoslav Čamber potvrdio je da je tokom rasprave o izmjenama Sporazuma o međusobnim pravima i obavezama u sprovođenju penzijskog i invalidskog osiguranja s posebnim osvrtom na član 2., koji je u vezi sa donošenjem izmjena Zakona o PIO Federacije BiH, ministar Đokić insistirao da se penzije konačno počnu isplaćivati na području na kojom su i zarađene, što je u skladu sa evropskom praksom i važećim propisima.

“Ova oblast nije zakonom regulisana i mi to treba da ispravimo, jer je riječ o licima koja su svoja prava ostvarila u periodu do 31. aprila 1992. godine, odnosno u periodu kada nisu postojale ni Republike Srpske ni Federacija BiH, nego BiH kao dio Jugoslavije. Istovremeno kolege iz Republike Srpske smatraju da federalni Fond PIO treba da obezbijedi isplatu penzija za sve osiguranike iz te kategorije”, rekao je Čamber.

Tada je, kaže on, bilo riječi o 36 000 lica, a danas ih je 22 850, od kojih bi, prema zahtjevima iz Srpske, njih 11 000 trebalo da dođu na teret federalnog Fonda PIO.

“Preuzimanje tih 11 000 lica bilo bi pogubno za naš fond i to bi nas dovelo do finansijskog kolapsa. Mi to ne možemo ni prihvatiti, ni izdržati”, istakao je Čamber.

Prema njegovom mišljenju, o ovom problemu treba najprije da razgovaraju dva fonda, a zatim entitetske vlade i, ukoliko bi bila potrebna i izmjena zakona, onda svoju riječ mora dati i parlament Federacije BiH.

Sagovornici su potvrdili da će informacije o ovom sastanku, kojem su prisustvovali i direktori entitetskih fondova PIO Mladen Milić i Zijad Krnjić sa saradnicima, biti proslijeđene entitetskim vladama, koje bi trebalo da svoje stavove saopšte u roku od 30 dana.

Tokom sastanka Đokić i Čamber su razgovarali i o statusu i ostvarivanju prava iz penzijsko-invalidskog osiguranja vojnih osiguranika u kontekstu primjene entitetskih zakona o PIO, poglavlje 5. Zakona o Oružanim snagama BiH.

“To se posebno odnosi na oficire koji, prema tom zakonu, imaju posebne privilegovane uslove za penzionisanje, a koji su van zakonske regulative entiteta, tako da bi penzija nekog generala ili pukovnika mogla da iznosi oko 4.500 KM, što je apsolutno neprihvatljivo”, upozorio je Đokić.

On je podsjetio da, prema važećim zakonima, najveća penzija u Srpskoj može da iznosi 1.572 KM, a u Federaciji 2.079 KM, tako da je neophodna izmjena tog zakona. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!