Capital.ba

Dodik: Ekonomija Srpske je održiva, uprkos brojnim izazovima

27.04.2017. / 13:30

JAHORINA, Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas na Jahorini da je ekonomija Republike Srpske održiva, uprkos posljedicama katastrofalnih poplava koje su je zadesile 2014. godine, ali koje su ogromnim naporima uspješno sanirane, pri čemu je i dalje, uprkos brojnim izazovima, zadržan trend pozitivnog privrednog rasta.

“Prognozirani nivo rasta BDP-a od tri odsto, za naše potrebe je nedovoljan i nama treba veći privredni rast. Orijentacija prema članstvu u EU sigurno može da doprinese našem bržem ekonomskom rastu, a glavni modalitet na tom evropskom putu svakako je dosljedno provođenje Reformske agende, koja je u BiH usvojena opštim konsenzusom”, poručio je Dodik tokom plenarne sjednice o temi “Globalna ekonomska kretanja i male ekonomije”, u okviru “Jahorina ekonomskog foruma 2017”.

Kada je riječ o ekonomiji, istakao je on, stanje i odnosi u okruženju su veoma bitni.

“Vjerujem da ćemo svi u regionu biti usmjereni ka otvaranju dijaloga i poboljšanju međusobnih odnosa, kako bi odgovorili uslovima globalnog tržišta i neoliberalne ekonomije, a što je veoma zahtjevno za konkurentnost domaćih proizvođača, za koje lično mislim da ih treba zaštiti”, rekao je predsjednik Republike Srpske.

Dodik je ocijenio da treba uvažavati tuđa iskustva, ali da se, ipak, treba oslanjati na vlastite snage i sopstvene resurse.

On je naglasio značaj privredne saradnje Republike Srpske i Kine, posebno u energetskom sektoru, dodavši da je, ipak, ključno pitanje ekonomije Srpske konekcija sa regionom i da tu situaciju treba poboljšati, uključujući i privlačenje stranih investicija.

Dodik je naveo da i obrazovanje i pravosuđe moraju da budu u funkciji opšteg društvenog razvoja.

Ministar privrede Srbije Goran Knežević naglasio je da je politička stabilnost uslov za ekonomsku i svaku drugu vrstu saradnje u regionu.

On je učesnike Jahorinskog foruma upoznao o ekonomskoj situaciji u Srbiji, ističući da su ekonomske reforme ključ privrednog razvoja i modernizacije svake države.

Prema njegovim riječima, ključna stvar jeste i restruktuisanje preduzeća i smanjenje troškova proizvodnje, ali i javne potrošnje.

Učestvujući u diskusiji profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Spasoje Tuševljak rekao je da građanima treba objasniti da žive i rade u kapitalizmu, jer to političari neće jasno i glasno da saopšte.

“Mi moramo da ulažemo u nauku i u naučno-istraživački rad. Za to, sigurno je, imamo resurse i domaće kapacitete”, rekao je Tuševljak.

Predsjednik Uprave kompanije “Boksit” iz Milića Rajko Dukić smatra da treba hitno mijenjati Zakon o radu, s ciljem rasterećenja privrede. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!