Capital.ba

Dobri matematičari bolje prolaze u životu

02.02.2015. / 12:12

matematicariVAŠINGTON, Vrhunski matematičari postižu dobre rezultate u životu – imaju dobre karijere i osjećaj ličnog zadovoljstva, tvrde američki naučnici.

Studija, koja je nastavila istraživanja iz sedamdesetih godina prošlog vijeka u SAD, obuhvatila je uzorak od 1.037 mladića i 613 djevojaka i pratila ih od 13. godine života.

Svi oni pokazali su izuzetan talenat za matematiku te sposobnosti matematičkog razmišljanja i plasirali se među jedan odsto najboljih na tzv. SAT testovima.

Ti testovi se u SAD i nekim drugim zemljama koriste kao svojevrsni prijemni ispiti za koledže.

Naučnici Vanderbilt Univerziteta objavili su studiju koja pokazuje da su danas, četrdeset godina kasnije, ovi matematički “vunderkindi” zauzeli visoke pozicije u društvu, a statistike pokazuju da su uspjeli iznad svih očekivanja.

Iz dvije grupe matematičkih genijalaca 4,1 odsto dobilo je mjesto stalnog profesora na najpoznatijim istraživačkim univerzitetima, a 2,3 odsto učesnika studije postali su direktori poznatih ili najbogatijih kompanija.

Takođe, 2,4 odsto učesnika danas su advokati velikih kompanija ili organizacija.

Pripadnici ove matematičke elite objavili su 85 knjiga i 7.572 uticajna naučna rada, registrovali 681 patent i prikupili 358 miliona dolara u grantovima.

U američkoj populaciji manje od dva odsto ljudi stiže do doktorata, a u navedenoj grupi 30 odsto je diplomiralo, 35 odsto magistriralo, a gotovo 40 odsto doktoriralo.

Jedine razlike među njima su visina primanja – većina muškaraca iz posmatrane grupe ima znatno veće plate od svojih supruga, dok žene iz iste studije zarađuju podjednako ili malo manje od svojih supruga.

Ta razlika može se objasniti činjenicom da su muškarci u većem postotku završili kao menadžeri u kompanijama te kao stručnjaci u nauci, tehnologiji, matematici i informatici, dok su žene zastupljenije u opštem poslovanju, obrazovanju i zdravstvu.

Prosječni godišnji prihodi stalno zaposlenih muških aktera studije kreću se oko 145.000 dolara godišnje, a žena oko 100.000 dolara.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!