Capital.ba

Dobri ekonomski podaci zasad umirili ulagače na Wall Streetu

17.10.2014. / 11:21

wallNJUJORK, Na Wall Streetu su u četvrtak, nakon vrlo nesigurnog trgovanja, S&P 500 i Nasdaq indeks blago porasli, zahvaljujući dobrim pokazateljima iz američke ekonomije, no Dow Jones skliznuo je šesti dan zaredom.

Dow Jones skliznuo je 24 boda ili 0,15 odsto, na 16.117 bodova, dok je S&P 500 ojačao 0,01 odsto, na 1.862 boda, a Nasdaq indeks 0,05 odsto, na 4.217 bodova.

Jučerašnje trgovanje ponovo je počelo oštrim padom cijena akcija, no postupno su gubici smanjeni, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo podacima koji pokazuju da američka ekonomija stabilno raste.

Broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima pao je prošle sedmice za 23.000, na 264.000, najniži nivo u 14 godina, što ukazuje na oporavak tržišta rada.

“Jesmo li dostigli punu zaposlenost? Još ne. Jesmo li na dobrom putu? Apsolutno”, kaže Stephen Stanley, ekonomista u kompaniji Amherst Pierpont Securities.

Prema izvještaju Feda, proizvodnja u američkim fabrikama porasla je u septembru 1 odsto, najviše od kraja 2012. godine. Ti i niz prijašnjih podataka pokazuju da je najveća svjetska ekonomija u trećem tromjesečju porasla oko 3 odsto na godišnjem nivou, procjenjuju analitičari.

No, ulagači su, ipak, oprezni zbog slabljenja poslovnih uslova u svijetu, pa bi se rasprodaja akcija mogla nastaviti ako kvartalni poslovni rezultati kompanija budu slabiji nego što se procjenjuje. Tim više što se ulagači plaše širenja virusa ebole.

“Pritisak na prodaju posljednjih je dana velik, bez obzira radi li se o automatskoj likvidaciji pozicija ili se prestrašeni ulagači povlače s tržišta… Stoga mi se čini da je današnji odskok cijena kratkog daha. Fundamenti su i dalje ponešto negativni, a S&P 500 trebao bi se vratiti iznad 200-dnevnog pomičnog prosjeka kako bismo mogli zaključiti da je ponovo uspostavljen trend rasta”, kaže Bucky Hellwig, potpredsjednik u kompaniji BB&T Wealth Management.

S&P 500 indeks kreće se duboko ispod 200-dnevnog pomičnog prosjeka od 1.905 bodova, nakon što je od polovine septembra potonuo 7,4 odsto. U odnosu na početak godine, u plusu je još samo 0,8 odsto, dok je Dow Jones u minusu.

Obim trgovanja i dalje je visok, što ukazuje na povlačenje ulagača s tržišta. Na američkim je berzama vlasnika juče zamijenilo gotovo 10 milijardi akcija, dok prosječan dnevni obim u ovom mjesecu iznosi 8,4 milijarde.

Ni poslovni rezultati ne pružaju tržištu jaču podršku tržištu. Zbog slabijih nego što se očekivalo kvartalnih rezultata, cijena akcije internetske kompanije Netflix potonula je juče više od 19 odsto.

Pala je, više od 2 odsto, i cijena akcije Googlea, nakon što je taj internetski div izvijestio o manjem rastu prihoda nego što se očekivalo.

Podršku tržištu pružio je, pak, James Bullard, predsjednik filijale Feda u St. Louisu, kazavši da bi centralna banka možda mogla zadržati programe kupovine obveznica, s obzirom na nisku inflaciju.

Fed od početka godine smanjuje programe kupovine državnih i hipotekarnih obveznica, koji su godinama podsticali rast cijena imovine i održavali kamate rekordno niskima, a prema planu, ti bi programi trebali biti okončani krajem ovoga mjeseca.

Na većini evropskih berzi cijene su akcija juče ponovo pale, nakon vrlo burnog trgovanja tokom kojega su zaronile i na najniže nivoe u 13 mjeseci. No, do kraja trgovanja ublažile su gubitke.

Londonski FTSE indeks oslabio je 0,25 odsto, na 6.195 bodova, a pariški CAC 0,54 odsto, na 3.918 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,13 odsto, na 8.582 boda. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!