Capital.ba

Dobit firmi u BiH 2,7 milijardi KM

09.06.2015. / 9:00

20150608172310_309230BANJALUKA, Ukupna neto dobit svih preduzeća u BiH prošle godine je premašila 2,7 milijardi maraka, pokazuju podaci entitetskih privrednih komora u BiH.

Preciznije rečeno, neto dobit preduzeća u BiH prošle godine je iznosila 2.744.991.507 maraka, što je povećanje u odnosu na godinu ranije. Posmatrano po entitetima, dobit preduzeća u RS prošle godine je iznosila 918.579.086 KM, što je za 12,5 odsto više nego u 2013. godini, kada je iznosila 816.512.387 KM.

Međutim, iz Privredne komore RS još su kazali da je ukupan neto gubitak u prošloj godini iznosio 979.692.872 KM, što je za 32,5 odsto više nego u 2013. godini, kada je iznosio 739.576.069 KM. Upravo taj podatak pokazuje dosta brži rast gubitka nego dobitka privrede RS, koji je uspio da ga premaši u prošloj godini.

Sa druge strane, neto dobit preduzeća u FBiH u prošloj godini je iznosila 1.826.412.421 KM i bila je za 8,93 odsto veća u odnosu na godinu dana ranije.

Ekonomski stručnjaci su mišljenja da podaci o rastu ukupne dobiti preduzeća u BiH ohrabruju. Međutim, oni upozoravaju da je, uzimajući u obzir stvarno stanje bh. ekonomije, u strukturi rasta dobiti firmi u BiH očigledno u pitanju samo nekoliko velikih kompanija, koje su svojim dobrim rezultatima neutralisale gubitke manjih bh. firmi.

Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, rekao je da je u 2014. godini najveći problem privrede RS nelikvidnost, mjerena koeficijentom likvidnosti koji iznosi 1,04 i manji je za pet odsto u odnosu na 2013. godinu.

“Ako se uzme u obzir da normalan koeficijent za održavanje tekuće likvidnosti iznosi 1,5, tek tada se vidi koliko je u RS visok stepen nelikvidnosti, odnosno nemogućnosti izmirenja obaveza privrede”, naveo je Blagojević.

Sa druge strane, i iz Privredne komore FBiH kazali su da je nelikvidnost upravo najveći problem privrede.

“Nedostatak obrtnih sredstava direktno je povezan s previsokim kamatnim stopama kod kredita za privredu. Skup kapital nije u funkciji razvoja privrede i dovodi do pada privredne aktivnosti”, navode iz ove komore.

Prema njihovim riječima, veliki problem u FBiH predstavlja i nedostatak investicija koje zbog više različitih problema u BiH nisu na zadovoljavajućem nivou. Kako kažu, ti problemi uglavnom se odnose na nestabilan politički i nepovoljan poslovni ambijent, te previsoka opterećenja na plate radnika.

Iz Privredne komore FBiH smatraju i da bi, prije svega, trebalo pristupiti izmjenama zakonske regulative kroz sveobuhvatnu reformu propisa koji otežavaju poslovanje privrednih subjekata.

Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT, rekao je da je ohrabrujuće da neto dobit preduzeća bilježi nekakav rast. Međutim, on je naveo da je za kvalitativniju ocjenu potrebno pogledati koje su to firme povećale dobit i gdje je tačno nastao taj procenat rasta.

“Treba vidjeti da li je to zasluga nekoliko velikih kompanija u BiH, jer je moguće da je na rast dobiti uticao upravo dobitak nekoliko velikih kompanija, te su na taj način pokrili gubitak manjih firmi”, rekao je Grabovac. Nezavisne novine

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!