Capital.ba

Dnevna potražnja 88,6 miliona barela

12.04.2012. / 13:39

BEČ, Organizacija zemalja izvoznica nafte /OPEK/ danas je saopštila da ostaje gotovo nepromijenjena prognoza svjetske potražnje za sirovom naftom za ovu  godinu.

U mjesečnom izvještaju OPEK-a o stanju stvari na svjetskom naftnom tržištu, objavljenom danas u Beču, navodi se da će u ovoj godini dnevna potražnja biti 88,64 miliona barela, umjesto 88,63 miliona barela dnevno koliko je bilo predviđeno za mart.

“Usporavanje tempa ekonomskog rasta u industrijski razvijenim zemljama negativno utiče na parametre potražnje sirove nafte i stvara visoki stepen neodređenosti njenog potencijalnog korišćenja”, navodi se u saopštenju.

To znači povećanje od 0,86 miliona barela dnevno u odnosu na 2011. godinu, kada je potražnja dostigla 87,78 miliona barela dnevno.

Dvanaest zemalja OPEK, koji snabdijevaju oko 30 odsto svjetskog tržišta nafte, navode da nesigurnost u evrozoni, nestabilna potražnja u SAD i rast cijena predstavljaju razloge za zabrinutost, dok su ohrabrujući povećanje potrošnje u Japanu i znaci stabilizacije u globalnoj ekonomiji.

Prognoza za rast globalne ekonomije, međutim, revidiran je na 3,3 odsto, u odnosu na 3,4 odsto u prethodnom mjesecu.

OPEK navodi da cijena nastavlja da se povećava, iako je proizvodnja nafte znatno više u državama članicama, kao i u onim zemaljama proizvođačima koje nisu članice.

Jasno je da se visoke cijene ne mogu opravdati tržišnim osnovama. Umjesto toga, geopolitički faktori i percepcija od nestašice nafte su razlog što je cijena na visokom nivou, navodi se u saopštenju OPEK-a i dodaje da ove spekulacije pojačavaju strahove i samim tim i više cijene.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!