Capital.ba

Diznilend – niske plate i dugovi

12.04.2012. / 10:05

PARIZ, Iako Diznilend u Parizu godišnje privuče duplo više posjetilaca od Mona Lize u muzeju Luvr, ovaj zabavni park još nije izašao iz finansijskih problema.

Već 20 godina, Magično kraljevstvo vladalo je regionom Marn la Vale, a naročito njegovom ekonomijom. Investicija Diznija u ovu bivšu poljoprivrednu oblast, istočno od Pariza, iznosi sedam milijardi evra.
Rezultat: Obližnje seoce od 600 duša danas je preraslo u grad Baji Romenvilje sa 8.000 stanovnika.
“Ovaj region dobio je vrhunsku infrastrukturu. Život ovdje je dobar, tu su parkovi, a kuće su dobro dizajnirane”, kaže gradonačelnik Arno de Belene.

Građevinski radovi su konstantni. Hoteli, kancelarije, bolnica, čak i univerzitet, radnje, konferencijski centri nalaze se u neposrednoj blizini, a sam grad može da se pohvali i odličnim transportnim vezama.

Direktno ili indirektno, Diznilend zapošljava 55.000 ljudi. Park ima 14.500 članova osoblja, a gotovo svi imaju ugovore na duže vrijeme.

Bajka sa srećnim krajem? Ne baš, budući da sindikati tvrde da su plate skandalozno niske.

“Mladi ljudi ovdje iznajme kuću, a zarađuju 1.000 evra mjesečno. Kada plate kiriju 700 do 900 evra, komunalije i hranu, šta im ostane? Ništa. Ne treba živjeti da bi se radilo”, rekla je AFP-u predstavnica Sindikata zaposlenih u Diznilendu Džamila Uaz.

Dugovanja ovog zabavnog parka druga su mrlja na savršenoj slici. Pariski Diznilend duguje 1,8 milijardi evra. Kompanija “Dizni” nada se da će dug otplatiti do 2024.

“U ekonomskoj smo krizi, ne samo ovdje, već u cijeloj Evropi. Potrebno je da preguramo kroz ovo. Sada nam je potrebna dugotrajna profitabilnost”, kaže izvršni direktor Diznilenda Pariz Filip Gas.

Diznilend privlači više turista od Ajfelove kule i Luvra zajedno. Ukoliko uspije da komercijalnu magiju pretvori u realne novce, “Diznijeva” evropska avantura imaće srećan kraj.
Park je otvoren 12. aprila 1992, poslije pet godina radova na 2.000 hetara zemljišta istočno od Pariza. Danas Pariski Diznilend ima 57 zabavnih sadržaja, 62 prodavnica i 5.800 hotelskih soba. Za dvije decenije Evrodizni je posjetilo 250 miliona ljudi, od toga samo prošle godine 15,7 miliona.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!