Capital.ba

Direktora Epla dočekali kao kralja

02.04.2012. / 20:12

PEKING, Turneja po Kini izvršnog direktora američkog informatičkog giganta Epla Tima Kuka više je ličila na zvaničnu posjetu šefa države nego na poslovnu posjetu.

Tokom te prve posjete jednog izvršnog direktora Epla najmnogoljudnijoj zemlji svijeta gotovo opsjednutoj proizvodima te kompanije, Kuk je prošle nedjelje slikan kako se pozdravlja sa zamjenikom kineskog premijera, zatim u posjeti proizvodnoj liniji u fabrici “ajfona”, ali i kako se rukuje u stilu “čoveka iz naroda” sa kupcima u prodavnici Epla.
Možda je i razumljivo zašto je Kuk u Kini dočekan gotovo kao državnik, kad se uzme u obzir da je on na čelu kompanije čiji su prihodi u prošloj fiskalnoj godini od 108 milijardi dolara bili jednaki bruto domaćem proizvodu zemlje poput Iraka, piše list Fajnenšel tajms (FT).

Čini se da je prvi čovjek Epla u Kini poštovan i da tamošnji građani cijene pažnju koju je on posvetio njihovoj zemlji. I pored toga što je ovo, po svemu sudeći, bila uspješna diplomatska i trgovinska posjeta, njene političke implikacije se prostiru daleko izvan granica Kine.

Istovremeno dok je Kuk bio u posjeti Kini, u četvrtak 29. marta je objavljen izvještaj američkog Udruženja za fer tretman radne snage (FLA) o uslovima rada u kineskim fabrikama gdje se proizvode Eplovi uređaji.

Čini se da to što je Epl pozdravio preporuke iz izvještaja, kao i posjeta Kuka fabrici, pokazuju namjeru za smirivanje kritičara širom svijeta, koji tvrde da je Epl ostvario veliki profit zahvaljujući, između ostalog, slabo plaćenim i loše tretiranim radnicima u postrojenjima za sklapanje uređaja u Kini.

Percepcija uslova rada u Kini i ponašanja Epla i Fokskona je, međutim, nešto drugačija u Kini, gdje se zapošljavanje u fabrikama u vlasništvu tih kompanija smatra veoma poželjnim i plaćenim značajno iznad prosjeka. Prošlog mjeseca je ispred postrojenja Fokskona u blizini grada Šenžena 1.000 ljudi čekalo u redu na razgovor za posao. Tanjug

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!