Capital.ba

Direktor Svjetske banke: BiH izvozi ljude umjesto robe

05.11.2017. / 11:33

SARAJEVO, Sve što su vlasti u BiH uradile na unapređenju poslovnog okruženja prethodnih godina nije bilo dovoljno, tvrdi direktor Svjetske banke Emanuel Salinas. 

“Sprečavanje smanjenja konkurentnosti BiH zahtijeva mnogo jače, odlučnije i usklađenije aktivnosti. Zahtijeva snažnu opredjeljenost najviših nivoa vlasti za definisanje i nadziranje implementacije reformi za uklanjanje prepreka u poslovnu okruženja koje sprečavaju razvoj privatnog sektora”, naveo je Salinas u autorskom tekstu za današnji “Dnevni avaz”.

Prema njegovom mišljenju, to će zahtijevati izmjene zakona i propisa da bi bili povoljniji, a ne da budu prepreka za preduzetništvo, a biće potrebna i promjena stava regulatornih agencija da odgovaraju na potrebe klijenata i da budu odgovorne za svoj rad.

On je istakao da i privatni sektor i civilno društvo moraju da odigraju svoju ulogu, jer su privatni preduzetnici pogođeni slabostima poslovnog okruženja i imaju ključnu ulogu u utvrđivanju prioriteta reforme i potvrđivanju da se reforme ne odvijaju samo na papiru nego da se osjećaju i u praksi.

“Treba obnoviti naglasak na unapređivanje poslovnog okruženja u BiH. U njegovom nedostatku konkurentnost zemlje ostaće ugrožena, investicije će otići na druga mjesta, a zemlja će nastaviti da izvozi ljude kao svoj najbolji resusrs, umjesto izvoza robe”, naveo je Salinas.

On je poručio da BiH, u kojoj je prisutna velika nezaposlenost, a mogućnosti za pronalazak boljeg radnog mjesta ograničene, ne može dopustiti luksuz slabog poslovnog okruženja.

Grupacija Svjetske banke je 31. oktobra objavila godišnje rangiranje – globalno mjerilo gostoljubivosti zemlje za strane investicije, koliko je lako privatnim firmama da ostvaruju rast i domaćim preduzetnicima da otvore novu firmu, na kojem se BiH nalazi na 86. mjestu, pet mjesta slabijem nego prošle godine. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!