Capital.ba

Dinkić: Privredni rast bazirati na povećanju izvoza

14.06.2013. / 10:25

dinkicBUDVA, Ministar finansija i privrede u Vladi Srbije Mlađan Dinkić ocijenio je danas u Budvi, učestvujući u radu Samita ministara finansija i guvernera država regiona pod nazivom “Finansijska budućnost regiona”, da privredni rast u malim državama treba bazirati na povećanju izvoza.

“Privredni rast u malim zemljama poput Srbije je dugoročno održiv jedino ako je baziran na rastu izvoza. Takav rast moguć je samo ukoliko se simultano radi na poboljšanju poslovne klime, na uklanjanju birokratskih prepreka i ako se maksimalno štedi u javnom sektoru”, istakao je Dinkić.

On je naglasio da, uz kontrolu rasta plata u javnom sektoru i penzija, to podrazumijeva odluku da se ograniči dodatno zapošljavanje, a u nekim dijelovima javnog sektora čak i da značajno smanji broj zaposlenih, posebno u administraciji i javnim preduzećima koja gomilaju gubitke.

Dinkić je rekao da je mala mogućnost da deficit budžeta bude smanjen povećanjem poreskih prihoda, tako da “rješenje treba tražiti u smanjenju rashoda”.

“Zato će uspjeti samo one zemlje koje nađu adekvatan balans između mjera štednje u javnom sektoru i podsticaja za razvoj privatnog sektora, uključujući i modernizaciju infrastrukture kroz kapitalne investicije. Uspjeh neće izostati ukoliko postoji politička podrška da se ove mjere sprovedu istovremeno”, rekao je Dinkić.

On je najavio da Srbija namjerava već ovog ljeta preduzme niz simultanih mjera koje će istovremeno podstaći investicije, izvoz i privredni rast, poboljšati poslovnu klimu za razvoj privatnog sektora, ali i napraviti uštede u glomaznom i neefikasnom javnom sektoru.

“Saradnja u regionu, za koju se Srbija zalaže, svima nam može pomoći da brže ostvarimo ove ciljeve ekonomske politike, da ublažimo negativne efekte koji dolaze iz evrozone, te da na srednji rok omogućimo rast životnog standarda građana”, istakao je Dinkić.

On je ocijenio da rast standarda zavisi isključivo od visine privrednog rasta koji bude ostvaren kroz investicije i razvoj privatnog sektora.

Otvarajući Samit, crnogorski ministar finansija Radoje Žugić je ocijenio da je umjesto zaduživanja, prekomjerne potrošnje i uvoza, te tražnje, neophodno razviti novi model privređivanja, odnosno strategiju održivog razvoja koja će se zasnivati na rastu domaće štednje, povećane produktivnosti i poboljšanju konkurentnosti.

Učestvujući u radu Samita u Budvi, zamjenik ministra finansija i trezora BiH Edita Đapo rekla je da lekcije koju pružaju iskustva i prakse EU jeste da zemlje u regionu mogu biti suočene sa različitim izazovima, ali da imaju zajedničku potrebu da iznađu mehanizme koji će ublažiti posljedice i zaštiti ih da se kriza ne ponovi.

“Pozitivna i pohvalna vijest jeste da je Balkan održao finansijsku stabilnost u pogledu zaduživanja u periodu koji je iza nas. Međutim, čitava regija se suočava sa velikom nezaposlenosti, padom stranih investicija i vrlo malim stopama rasta industrijske proizvodnje”, istakla je Đapo.

Ona smatra da vlade zemalja regiona treba da povećaju napore u smanjenju fiskalnog deficita i javnog duga, te da sprovedu strukturne reforme koje su potrebne radi povećanja produktivnosti, konkurentnosti i životnog standarda.

“Pozitivna iskustva razvijenih zemalja koja proizilaze iz reakcije na krizu koja je bila iscrpljujuće duga, duboka i teška, uče nas da i mi moramo unaprijediti postojeća i stvarati nove mehanizme potrebne za regionalni ekonomski razvoj”, zaključila je Đapo.

Prema programu Samita u 14.00 časova je planiran panel guvernera država regiona koji će razgovarati o monetarnoj politici kao polugi izlaska iz krize.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!