Capital.ba

Dinar, rata i kamata

12.03.2012. / 8:05

BEOGRAD, Nestabilan dinar je sve veći problem zaduženoj privredi i građanima. Izlazak iz problema zaduživanje u domaćoj valuti. Ključ rješenja Razvojna banka koja bi preduzećima davala dugoročne kredite, vezane za dinar sa manjom kamatom, predlažu privrednici.

 

Dinar  nastavlja da slabi, pa će danas zvanični srednji kurs biti 110,73 dinara za jedan evro. Jača evro, a slabe mogućnosti građana i privrede da na vrijeme izmiruju svoje dugove. Kredit u evrima, a plata u dinarima – njima je, čini se, najteže.

Dinar je počeo  da pada u oktobru prošle godine kada je jedan evro vredio 99,5 dinara, da bi danas vredio više od 110 dinara.

 

Prema podacima Narodne banke Srbije, iz januara – 3,8 odsto građana ne uspjeva da plaća rate kredita na vrijeme, a kasne i svaki peti privrednik ili pravno lice.

 

Rješenje bi moglo da bude zaduživanje u domaćoj valuti.
“Ako se vežemo za dinar, u opticaju ćemo ga ojačati i bićemo bezbjedniji jer nećemo imati kursni rizik što se tiče otplate kredita”, kaže Dušan Uzelac sa sajta “Kamatica”.

 

Dok se čeka najavljeno stabilizovanje dinara, kao i građani u teškoćama su i privrednici. Već se preračunavaju zbog slabljenja dinara. Predlažu i rješenja.

 

“Mi u biznis planu na godišnjem nivou računamo na neko kolebanje kursa od 5 do 6 odsto i ako se to do kraja godine zadrži mi u tim granicama nećemo imati negativnih efekata, ako bi ti bilo zatno više imali bismo problema”, kaže Dragoljub Vukadinović, predsjednik kompanije “Metalac”.

 

Predsjednik “ABS holdinga” Nenad Popović kaže da je problem srpskih preduzeća zbog toga što je većina kredita kratkoročna.

 

“Zato je formiranje Razvojne banke koja bi davala dugoročne kredite ključ za rješenje ovog problema, a ti krediti bi bili vezani za dinar sa manjom kamatom”, kaže Popović.
Osim Razvojne banke, srpski privrednici još čekaju da na snagu stupi zakon o redovnosti plaćanja, koji rok za naplatu potraživanja bilo u javnom bilo u privatnom sektoru ograničava na 60 dana. Rokovi plaćanja u Hrvatskoj od ove godine ograničeni su na 30 dana. RTS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!