Capital.ba

Dinar pada do 10 odsto

25.01.2012. / 7:50

BEOGRAD, Građani Srbije se u ovoj godini, kako kažu analitičari i bankari, ne mogu nadati deviznom kursu koji je važio tokom najvećeg dijela 2011. godine.

Procjenjuje se da će se kretati u rasponu od 104 do 105 dinara. Po ovom kursu su i privrednici sačinili svoje projekcije. Za nešto slabiji dinar glavni razlog će biti manje stranih ulaganja, što je boljka već više godina unazad, ali se očekuje i manje interesovanje za državne zapise, koji su lani kompenzovali slabiji priliv kapitala i održavali domaću valutu stabilnom.

Iako je projekcija deviznog kursa najnezahvalnija od svih ekonomskih projekcija, sagledavanje osnovnih faktora ukazuje na to da, za razliku od prošle godine, u kojoj je dinar ostao stabilan, uz nekoliko oscilacija, u 2012. postoji veća vjerovatnoća za izvjesni pad domaće valute od pet do 10 odsto – kaže Jasna Atanasijević, direktor Odjeljenja za ekonomske analize Hipo Alpe-Adrija banke.

– Nestašici deviza u Srbiji, pored tradicionalnog spoljnotrgovinskog deficita, doprinosiće, najvjerovatnije, i razduživanje po osnovu spoljnih zajmova preduzeća, dok će strane direktne investicije vjerovatno biti manje nego prošlogodišnje.
Neizvjesno je, kako kaže ova analitičarka, i kako će se kretati prilivi stranih ulaganja u državne zapise tokom 2012. godine, a koji su lani bili posebno intenzivni.

U 2012. godinu ulazimo, kako kažu analitičari Rajfajzen banke, pod ne tako ohrabrujućim okolnostima, kao što su još uvijek nerješena kriza državnog duga u evrozoni, novi kapitalni zahtjevi za banke u Evropskoj uniji, redovni parlamentarni izbori, redukovanje programa subvencija privredi.

– Dakle, mnogo je faktora koji idu u prilog činjenici da će kurs dinara opet biti veoma kolebljiv – kažu u Rajfajzenu.
Pod kontrolom
– Devizni kurs, iako ne pod direktnom, jeste pod indirektnom kontrolom Narodne banke Srbije, zbog njegovog uticaja na cijene – ističe Jasna Atanasijević. – Ovaj uticaj se obavlja posredstvom referentne kamatne stope kao osnovnog instrumenta monetarne politike, tako da ostaje nepoznanica koliko će ovaj kanal biti upotrebljen za potrebe stabilnosti cijena. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!