Capital.ba

Dinar ne pušta gorivo da pojeftini

16.05.2012. / 8:25

BEOGRAD, Iako se očekivalo da će zbog pada cijene sirove nafte gorivo u Srbiji nastaviti da pojeftinjuje, vlasnici privatnih pumpi kažu da će za sada ostati ovako.

Oni kažu da je razlog to što je kurs dinara nestabilan, odnosno dinar iz dana u dan slabi u odnosu na evro, a dolar jača.
Kako stvari stoje, dinar će ovog mjeseca biti slabiji 0,8 odsto u odnosu na evro, a na godišnjem nivou za 11,6 odsto.
Saša Mileusnić, direktor u privatnoj naftnoj kompaniji Petrobart Avia, kaže da bi gorivo moglo da pojeftini u narednim danima samo ukoliko bi se stabilizovao kurs dinara, odnosno ako valuta bude prestala da slabi u odnosu na evro i dolar.
“Da je dolar ostao na nivou od 85 dinara bilo bi prostora da se cijene derivata snize i u maloprodaji, ali za par dana dolar je skočio na 87,5 dinara, dakle za 2,5 dinara, što, kada se preračuna, poskupljuje naftu za 35 do 40 dolara po toni”, objašnjava on.

Slabljenje dinara u odnosu na evro, a onda i jačanje dolara, spriječili su dalje pojeftinjenje goriva u Srbiji, što govori da cijena sirove nafte ne mora uvijek biti jedini parametar u određivanju cijene derivata.

Ako se kurs dinara stabilizuje, a cijena sirove nafte na svjetskom tržištu nastavi da pada, realno bi bilo da gorivo u narednim danima pojeftini. Ako dinar nastavi da slabi, efekti pojeftinjenja, ako ih i bude neće biti toliki koliki bi bili sa stabilnim dinarom.

Gorivo je na pumpama u posljednjih desetak dana pojeftinilo za pet do šest dinara, kaže Mileusnić i naglašava da bez obzira na pad cijene sirove nafte trgovci ne mogu odmah da spuste cijene i na svojim pumpama. Rade to postepeno. Dok se ne potroši roba na zalihama koja je kupljena po višoj cijeni, cijene ne mogu biti niže, pojašnjava on.

Mileusnić podsjeća da je na pojeftinjenje goriva uticalo i snižavanje akciza za 1,5 dinar, s tim što je država zakasnila sa tom odlukom. Akciza je snižena u času kada je cijena nafte već počela uveliko da pada, tako da sada po zakonu država ima pravo da vrati akcize odnosno da ih ponovo poveća, jer cijena crnog zlata pada.

Najvažnije je, kaže Mileusnić, da tržište funkcioniše. Cijene na pumpama su i dalje šarolike pa se benzin BMB 95 prodaje po cijenama od 141,5 do 143,9 dinara, evropremijum BMB 95 od 147,5 do 152,5 dinara, dizel D 2 od 137,3 do 139,5 dinara, evrodizel od 144,9 do 148,5 dinara za litar.
Na benzinskim stanicama Naftne industrije Srbije benzin i dizel su od juče skuplji za dinar. NIS je i sa ovim poskupljenjem jeftiniji u odnosu na konkurenciji za dva do četiri dinara u zavisnosti od derivata, potvrdili su u ovoj kompaniji. Kada je riječ o veleprodajnim cijenama NIS-a dizel D 2 je jeftiniji za 0,75 dinara po litri, dok je evropremijum BMB 95 skuplji za dinar. Politika

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!