Capital.ba

Dinar jačaju krediti

10.08.2012. / 7:50

BEOGRAD, Srednji kurs evra u četvrtak je iznosio rekordnih 119,07 dinara.

Dostignuta je vrijednost koju su mnogi ekonomisti najavljivali eventualno tek za kraj godine, a evro je sada čak 15,4 dinara “skuplji” u odnosu na početak godine. Narodna banka Srbije je, inače, od početka godine, intervenisala prodajom 1,347 milijarde evra deviznih rezervi, sprečavajući preveliki dnevni pad dinara.

S obzirom na definitivnu “nestašicu” novih ulaganja i priliva stranog novca, najava ministra finansija Mlađana Dinkića o međunarodnim aranžmanima vrijednim dvije milijarde evra, koliko bi do kraja godine trebalo da uđe u Srbiju u vidu najavljenog novog kreditnog zaduženja države, sigurno će da utiče i na kurs domaće valute u pravcu njene stabilizacije.
– Svaki rast ponude deviza jača dinar, a smanjuje cijenu evra. Međutim, dalji pad dinara ipak je neminovan – kaže za “Novosti” profesor Ljubomir Madžar. – Nivo kursa koji sada imamo je neodrživ, dinar je još jak, iako ne toliko koliko je bio u posljednjih nekoliko godina. On će svakako i dalje morati da pada u dužem vremenskom periodu. Kreditnim zajmovima i eventualno nekim drugim mjerama moguće je na kraće vrijeme usporiti, ili čak privremeno i zaustaviti pad dinara. U svakom slučaju, šta god da bude, čeka nas lagana, “indijanska” smrt.
Na pitanje koji je to optimalni kurs domaće valute, Madžar nema odgovor.
– Mogu samo da vam dam jedan element odgovora na to pitanje: jak dinar nije dobar za privredu.
A, od optimuma smo daleko – zaključuje profesor Madžar.

Rizik
Narodna banka Srbije povećala je u četvrtak referentnu kamatnu stopu sa 10,25 na 10,50 odsto, zbog očekivanog daljeg rasta inflacije. Ovo je osnovna kamatna stopa, sa kojom se usklađuju sve ostale kamatne stope u zemlji.
– U narednom periodu očekuje se dalji rast inflacije usljed očekivanog rasta cijena hrane zbog loše poljoprivredne sezone, uvoznih i regulisanih cijena – ističu u NBS, dodajući da je izvršni odbor donoseći ovu odluku imao u vidu i rast premije rizika Srbije.
NBS je u četvrtak povećala i obaveznu rezervu u dinarima što će uticati na rast kamatnih stopa za zajmove u domaćoj valuti.
Okruženje
Evro je posljednjih mjeseci pao u odnosu na većinu drugih glavnih valuta, jer je povećana kolebljivost na valutnom tržištu usljed dužničke krize u evrozoni.
– Prvog dana avgusta je nominalni efektivni kurs evra prema 20 valuta najznačajnijih trgovinskih partnera evrozone bio 4,4 odsto ispod nivoa s kraja aprila ove godine i 8,2 odsto ispod prosječne vrijednosti lani – ukazuje Evropska centralna banka. Zajednička evropska valuta je u periodu između 30. aprila i 1. avgusta izgubila 6,9 odsto vrijednosti prema američkom dolaru, 9,1 odsto prema japanskom jenu i 3,1 odsto prema britanskoj funti. U istom periodu je evro oslabio 2,2 odsto prema mađarskoj forinti i 1,6 odsto u odnosu na poljski zlot. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!