Capital.ba

Dilojt: Razilaženje biznisa i IT-a oko informacione sigurnosti

16.10.2009. / 7:30

it-menadzmentZAGREB, Poslovni i informacijsko-tehnološki (IT) odjeli u svjetskim kompanijama, relativno dobro sarađuju i slažu se da uvođenje informacionih tehnologija unapređuje poslovanje, ali se razilaze oko ulaganja u informacionu sigurnost pri čemu najčešće ‘poslovnjaci’ misle da se u to ulaže dosta, a ‘IT-ijevci’ da to nije dovoljno, pokazalo je globalno istraživanje konzultantsko-revizorske tvrtke Dilojt “Uravnoteženost poslovnih i IT odjela”.

Cilj tog trećeg po redu istraživanja, predstavljenog u zagrebačkoj kancelariji Dilojta, bilo je utvrditi koliko se razumiju i stvarno sarađuju IT odjeli s upravama kompanija te kako zajedno kompanijama mogu pružiti dodatnu vrijednost.

U istraživanju je ispitano 1.800 predstavnika uprava i IT sektora, većinom iz finansijskih i proizvodnih firmi, i to u 28 zemalja svijeta, a prvi put su u tome učestvovali i predstavnici Hrvatske, iz oko 25 kompanija.

Naglasivši da je po istraživanju Hrvatska u mnogo čemu slična ostalim zemljama svijeta po pitanjima saradnje poslovnih i IT odjela, menadžer Dilojtovog Odjela za upravljanje rizicima Ivica Perica kazao je da se i u Hrvatskoj kao i drugdje ove godine većinom razmišljalo kako IT može pridonijeti kontroli i smanjenju troškova.

Za razliku od drugih zemalja u Hrvatskoj je pritom bilo izraženije i nastojanje da se time pridonese restrukturiranju i automatizaciji poslovanja, kao i da se na sastancima uprave više nego drugdje odlučivalo o razvoju IT odjela zajedno s IT menadžerima.

S druge strane u Hrvatskoj se, kaže Perica, jako malo i manje nego drugdje ulagalo u informacionu sigurnost, odnosno svega 1 do 3 posto ukupnog IT budžeta išlo je za tu namjenu, dok je prosjek u svijetu 5 do 10 pa i više posto od ukupnog IT budžeta.

Tu se pokazala i različitost pogleda poslovnih ljudi od onih iz IT odjela, jer prvi smatraju da je 10 i više posto tog ulaganja jako puno, dok je drugima to malo te misle da ‘biznis’ još nije shvatio važnost ulaganja u informacionu sigurnost i zaštitu podataka, posebno od tzv. internih prevara, provala i krađa od samih zaposlenih.

U tom se smislu, kazao je Perica, kreću i budući trendovi odnosno ka planiranju većih ulaganja u informacionu sigurnost, čiju važnost prema istraživanju sve više shvataju i biznismeni.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!