Capital.ba

Deripaska lobira protiv Crne Gore ?

15.12.2013. / 11:48

oleg deripaskaPODGORICA,  Kompanija Olega Deripaske traži od EU da Vladi Crne Gore podvuče značaj zaštite stranih investicija i vladavine prava, pišu podgoričke “Vijesti”.

Centralno evropsko aluminijumska kompanija (CEAC) ruskog biznismena Olega Deripaske, koja je do uvođenja stečaja upravljala Kombinatom aluminijuma Podgorica (KAP), uključila se u političko lobiranje protiv Crne Gore, uoči važnih odluka Brisela koje se tiču evropskih integracija te države, prenose današnje “Vijesti”.

List navodi da je pravni zastupnik kompanije CEAC Matijas Menke oštro reagovao na optimističke izjave glavnog crnogorskog pregovarača sa EU Andrije Pejovića i autorskim tekstom na uticajnom portalu Euractiv skrenuo pažnju na problem KAP-a.

“Od temeljnog je značaja da EU zvaničnici, koji učestvuju u pristupnim pregovorima sa Crnom Gorom, prepoznaju vrlo teške probleme koji se tiču manjka poštovanja vladavine prava u toj zemlji”, napisao je Menke.

On je pozvao EU, koja će 17. decembra usvojiti zaključke o procesu proširenju, da podvuče Vladi Crne Gore značaj pune efikasne zaštite svih postojećih i budućih stranih investicija i pruži punu pravnu zaštitu kompanijama poput CEAC koje su, kako je naveo, žrtve nepoštovanja vladavine prava.

CEAC, koji je jedan od najvećih akcionara i povjerilaca KAP-a, ranije je pokrenuo arbitražni postupak protiv crnogorske vlade i tužio tu državu za 100 miliona evra.

Vlada Crne Gore saopštila je ranije da je tužba neosnovana, navodeći da je u čitavom poslu oštećena crnogorska, a ne ruska strana.

Stečajni upravnik KAP-a Veselin Perišić raspisao je 6. decembra oglas za prodaju imovine te fabrike za 52,5 miliona evra.

Za preuzimanje proizvodnje KAP-a bez naslijeđenih dugova, ranije su interesovanje pokazali investitori Njemačke i Turske, ali za sada nema konkretnih ponuda.

Stečaj u KAP je uveden 8. jula, čime je dotadašnja ruska strana izgubila pravo upravljanja fabrikom, ali su aktivirane sve državne garancije za kredite KAP-a u iznosu od preko 230 miliona evra, koje su pale na teret budžeta Crne Gore.

Privredni sud Crne Gore proglasio je 9. oktobra bankrot KAP-a, čime je nastavljena agonije te nekada najveće crnogorske fabrike.

Skupština Crne Gore usvojila je krajem novembra Zakon o zaštiti državnih interesa u rudarsko-metalurškom sektoru, kojima je definisano da parlament ima konačnu riječ u prodaji KAP-a, ali je predsjednik države Filip Vujanović taj zakonski akt vratio na ponovno odlučivanje.

Potraživanja povjerioca KAP-a iznose preko 360 miliona evra, a glavni povjerioci su Vlada Crne Gore i ruske kompanije CEAC i En plus grupa, čiji je vlasnik Oleg Deripaska.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!