Capital.ba

Đerić: Otrovni citrusi zbog zarade na tržištu

10.11.2014. / 6:20

slikaBANJALUKA, MOSTAR, Osnovni razlog zbog kojeg imamo aferu s otrovnim limunom i mandarinama jeste to što proizvođači nerijetko pribjegavaju povećanju količina spornog fungicida, kako bi se spriječilo truljenje, a sve s ciljem da prodaju što veće količine.

Ovo je potvrdio Zoran Đerić, zamjenik direktora Agencije za bezbjednost hrane BiH, pojašnjavajući da su nakon svega pojačane kontrole na tržnicama, u agrocentrima, prodajnim centrima i svim ostalim prodajnim mjestima širom BiH.
“Svaki uvoz voća i povrća treba da prati fitosanitarni sertifikat. Na granici je slobodna procjena fitosanitarnog ili poljoprivrednog inspektora da li će uzorkovati pošiljku i uputiti na analizu na sporne preparate, u ovom slučaju fungicid imazalil”, izjavio je Đerić.
On je naveo da je ovaj sporni fungicid u većim koncentracijama veoma toksičan.
“Izaziva suzenje očiju, iritira kožu, djeluje na reproduktivne organe i dokazano je kancerogen. Posebno je opasan za djecu jer aktivna supstanca prodire kroz cijeli plod. Ipak se najveće koncentracije ovog fungicida nalaze na površini odnosno na kori citrusa”, pojasnio je Đerić.
On savjetuje da građani, iako ne mogu znati odakle je voće koje kupuju na tržnicama ukoliko nema deklaracije na pakovanjima, mogu tražiti deklaracije ili upozoriti nadležne inspekcijske službe da se prodaje voće bez ikakvih oznaka porijekla, s mogućim tretmanom zaštitnim sredstvima.
Prema njegovim riječima, dobro napravljen plan inspekcijskih kontrola, pogotovo kod sezonske robe, je glavna preventiva.
On je naveo da se, pored citrusa, ova supstanca najviše koristi za čuvanje krompira, kao i da se može naći u svim argumima i to limunu, narandži, mandarini, grejpu.
“Zasad je poznato da je jedna pošiljka mandarina povučena s tržišta, aktivirani su proces predostrožnosti i mjere koje se preduzimaju. Moramo sve uraditi da bi se postigao što bolji nivo zaštite ljudi”, istakao je Đerić.
On je pojasnio da je, inače, upotreba fungicida imizalila, čije su nedozvoljene količine pronađene u nekom limunu i manadrinama, dozvoljena u EU, ali da se s njegovom primjenom mora biti oprezan.
“On se koristi za zaštitu biljaka od gljivičnih i pseudogljivičnih oboljenja, a kod citrusa kao zaštitno sredstvo protiv procesa truljenja. Treba da se primjenjuje u skladu sa dobrom poljoprivrednom praksom i u tom slučaju je u granicama dozvoljenog”, pojašnjava Đerić.
Dragoje Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, kazao je da sama činjenica da su pronađene količine otrovnih mandarina najbolje pokazuje koliko su kontrole loše.
“Mi uvijek upozoravamo da se pazi s upotrebom pesticida i da se prilikom prskanja koriste minimalne količine. Prioritet je zaštita zdravlja potrošača”, naglasio je Dojčinović.
Rastvor voda – sirće
Kod upotrebe citrusa ne treba koristiti koru ploda, ne jesti je niti koristiti za spravljanje kolača, posavjetovao je Zoran Đerić, zamjenik direktora Agencije za bezbjednost hrane BiH.
“Preporuka je da se ovo voće detaljno opere, odnosno najbolje je da se oko 20 minuta drži u rastvoru vode i sirćeta, spravljenom u odnosu 3:1”, rekao je Đerić. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Đerić: Otrovni citrusi zbog zarade na tržištu

    1. ANTENA

      SRAM VAS BILO! Inspektor po slobodnoj volji odlučuje hoće li nešto testirati ili ne? Prava država će obavezati inspektore da vrše kontrolu, pričate o deklaracijama na pijacama…pa ko to još ima? Svojim NEČINJENJIMA trujete našu djecu. Kad ćete jednom shvatiti da za svu hranu što uvozimo trebate da utrostručite pažnju…mi smo za sve zemlja trećeg svijeta, pokusni kunić, skladište za otpad…jer naš nizak standard i državno uređenje to omogućavaju Od svega što se dešava u zadnje vrijeme…OVO JE NAJVEĆA SRAMOTA! Ulazi u našu zemlje SMEĆE a ni to ne možemo SPRIJEČITI?????