Capital.ba

Deficit spoljnotrgovinske razmjene Srbije milijardu evra

30.03.2012. / 15:18

BEOGRAD, Deficit spoljnotrgovinske razmjene Srbije za period januar – februar ove godine iznosi nešto više od milijardu evra i veći je za 24,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije za period januar – februar ove godine iznosi 3,19 milijardi evra i bilježi pad od 0,8 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, saopštio je Zavod za statistiku Srbije na svom sajtu.

Izvezeno je robe u vrijednosti od 1,07 milijardi evra, što je manje za 9,9 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, a uvezena je roba u vrijednosti od 2,12 milijardi evra, što je više za 4,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Srbija je najviše izvozila u Njemačku, Italiju i BiH, u koju je izvezeno robe u visini od gotovo 120 miliona dolara, a uvozila je najviše iz Rusije, Njemačke i Kine.

Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini, dok zemlje EU čine više od polovine ukupne razmjene, a drugi po važnosti su zemlje CEFTE, sa kojima Srbija ima suficit u razmjeni od 116,4 miliona dolara, zbog izvora poljoprivrednih proizvoda, gvožđa i čelika.

Najveći suficit u razmjeni ostvaren je sa Crnom Gorom, BiH i Makedonijom, a deficit i dalje u trgovini sa Rusijom zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa, a slijedi deficit sa Kinom, Mađarskom i Njemačkom.

Srbija je najviše izvozila setove provodnika za avione, vozila i brodove, gume za putničke automobile, kukuruz, lijekove, dijelove za rotacione električne mašine, hula-hop čarape, smrznute maline, cijevi od rafinisanog bakra, obuću sa kožnim đonom, te toplo valjane proizvode, gvožđe i nelegirani čelik.

Srbija je najviše uvozila prirodni gas, sirovu naftu, gasna ulja, lijekove, struju, dizel-automobile, telefone za mrežu stanica, mašine za obradu gume ili plastične mase, držače alata i samootvarajuće glave za navoje, te žicu od rafinisanog bakra.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!