Capital.ba

D&B: Neizvjesnost izbora usporava oporavak BiH

18.06.2010. / 11:52

BANJALUKA, SARAJEVO, Jedna od najvećih svjetskih bonitetskih kuća Dun & Bradstreet (D&B) u svojoj mjesečnoj publikaciji za juni ponovo je dodijelila Bosni i Hercegovini rejting “DB6a”, što je svrstava u zemlje sa vrlo visokim rizikom za poslovanje.

D&B u publikaciji “International Risk and Payment Review” dostavljenoj Capital.ba, smatra da je politički rizik i izbijanje socijalnih nemira glavno opterećenje ekonomskog oporavka u BiH.

D&B procjenjuje da je 30% plaćanja preduzeća prema inostranim partnerima kasnilo 30 ili više dana u prvom kvartalu ove godine.

Oko 63% faktura plaćeno je na vrijeme, dok je 16,9% plaćeno sa više od 60 dana zakašnjenja. D&B preporučuje da se sa preduzećima iz BiH posluje uz potvrđeni akreditiv. “Kultura plaćanja u BiH je na niskom nivou najviše zahvaljujući korupciji pa se većina inostranih poslova obavlja uz pomoć akreditiva ili plaćanja unaprijed”, navodi se u publikaciji.

Iako postoje najave oporavka, D&B procjenjuje da će predstojeći period predstavljati izazov za ekonomiju BiH.

Prosječna neto plata u februaru u BiH iznosila je 782 marke, što predstavlja pad od 2,4% u odnosu na decembar 2009 godine. Tome ide u prilog i povećanje broja nezaposlenih za 5,6% u istom periodu.

“Iako strana “donatorska” tijela pritišću vladu BiH da smanji broj zaposlenih i plate u javnom sektoru, privatna potrošnja je još uvijek na niskom nivou”, navodi se u izvještaju.

D&B predviđa da će privatna potrošnja i investicije biti smanjeni u budućem periodu zbog političkih rizika.
Pozitivnim D&B ocjenjuje uticaj oporavka svjetske ekonomske krize na BiH, navodeći da je izvoz trgovačke robe povećan za 23,9% u prvom kvartalu 2010. godine u odnosu na godinu ranije. Budući da je domaća potražnja slaba, uvoz se smanjio za 1,7% u odnosu na isto period  godinu ranije. Sa poboljšanom stranom potražnjom koja nadoknađuje slabu domaću potrošnju, D&B predviđa da će rast BDP-a ove godine biti 0%. Poređenja radi, za Hrvatsku se predviđa rast od 0,5%, Srbiju 1,3%, za Sloveniju 1%, a Eurozonu 0,7%.
U pored teškog ekonomskog okruženja, D&B očekuje da spoljni rizik BiH neće biti veći zbog stalnih inostranih donacija. Pozitivnim D&B smatra 184.6 miliona dolara odobrenih od MMF-a.

.

Slovenija na vrhu
Rejting se promjenio u čak trinaest država, a to su: Angola, Grčka, Indonezija, Kenija, Libija, Malezija, Mozambik, Novi Zeland, Panama, Filipini, Portugal, Tanzanija i Tajland.

U regiji i dalje najviši rejting ima Slovenija (DB2c), a slijede ju Mađarska i Hrvatska (DB3d), Albania (DB4a), Makedonija (DB4b) i Srbija (DB4d).

.
P R I L O G:

BiH_Jun2010[1]

Comparative Global Risk_Jun2010

(Podaci Bonline d.o.o. Zagreb, ekskluzivnog zastupnika Dun&Bradstreeta za područje RH i BiH. D&B je najveća bonitetna kuća na svijetu, osnovana prije više od 160 godina).

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: D&B: Neizvjesnost izbora usporava oporavak BiH

    1. mislimdakle...postojim

      samo da je izdržati do bijelog šengena pa kud koji, ovdje ne vrijedi raditi(osim ako niste među onim sretnicima što rade u fin.sektoru ili u javnoj upravi), ja sam 10 godina pokušavao privatnim biznisom, onda digao ruke(jer nam je sve bolje) i otišao raditi kod privatnika(na najmanje 6 radnih mjesta istovremeno) i nakon nepunih godinu dana bez i jedne primljene plate i prijave, digao ruke, preživljavam na “jaslama” kod porodice i razmišljam kako da nađem sredstva da položim ispit koji sam propustio radeći po 14 sati dnevno kod navedenog poslodavca, pa nisam mogao spremiti u aps.stažu, da ne bude da sam uzalud 3 godine učio i položio 27 ispita.
      uvijek sam bio optimista, nikad pomislio nisam na odlazak odavde, realnost je da ne znamo šta donosi sutra u ovoj zemlji, realnost koja nas lagano ubija(intelektualno, finansijski, moralno, …) a na kraju ostaje egzil ili samoubistvo.
      kome trebaju izbori??!!!

    2. rakovic

      Koliko ja znam u BiH preovlađuje poslovanje ino-garancijama, dok je akreditivno plaćanje na zanemarivom nivou. Neki izvori (DB) čak navode da garancije učestvuju sa 97% kao model obezbjeđenja plaćanja u ukupnom prometu.

      Moram i da se našalim kada su u pitanju izbori jer ova neizvjesnost zbog izbora zvuči tautološki.

    3. bosman

      Kultura plaćanja u BiH je na niskom nivou najviše zahvaljujući korupciji pa se većina inostranih poslova obavlja uz pomoć akreditiva ili plaćanja unaprijed”. Kada ćemo shvatiti da se u svijet ne ide bez obzaza