Capital.ba

Dajte zakon o lijekovima, makar bio hrvatski ili srbijanski

10.01.2008. / 15:25

SARAJEVO, Direktor “Bosnalijeka” DD Sarajevo Edin Arslanagić uputio je danas dramatičan apel vlastima u BiH da konačno donesu zakon o lijekovima, pa makar tako što će prepisati zakone o lijekovima koje je Srbija donijela još 2004. godine, a Hrvatska prošle godine.

Na redovnoj godišnjoj konferenciji za novinare Arslanagić je rekao da su dosadašnji prijedlozi zakona o lijekovima BiH sadržavali nonsens, odnosno da su lišavali proizvođače lijekova odgovornosti za kvalitet svojih proizvoda, to jest medikamenata.

On je istakao da je neshvatljivo zašto nekom u BiH smeta da u domaći zakon, po srbijanskom ili hrvatskom, pa čak i makedonskom modelu, bude uvršten član koji će farmaceutske kuće obavezati da obezbijede “prostor, opremu i kadar za proizvodnju, kontrolu i ispitivanje kvaliteta proizvodnje lijekova”.

“Koliko je važno za farmaceutsku industriju BiH uspostavljanje jedinstvenog tržišta, toliko je važno za sve njene građane da se zakonom o lijekovima reguliše i odgovornost proizvođača za kontrolu lijekova”, rekao je Arslanagić.

On je saopštio da je “Bosnalijek” prošlu godinu završio uspješno, sa ostvarenim prihodom od prodaje od 88 miliona KM i učešćem izvoza od 25 odsto.

Ova kompanija, koja zauzima lidersku poziciju u farmaceutskoj industriji u BiH, u prošloj godini plasirala je 19 novih proizvoda u BiH i realizovala 92 nove registracije za 47 proizvoda u 14 država.

Arslanagić je za ovu godinu najavio plan povećanja prodaje za 20 odsto, porast prihoda od prodaje za 35 odsto, te da će biti zaposleno pedesetak novih radnika.

Prema njegovim riječima, posebna pažnja biće posvećena intenzivnijoj višestrukoj saradnji sa Libijom i njenom farmaceutskom industrijom, a rast prodaje planiran je dalje u regiji istočne Evrope i zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza, kao i na području bivše Jugoslavije i Albanije.

Tokom konferencije za novinare rečeno je da će “Bosnalijek”, radi podizanja konkurentnosti, razmotriti mogućnost povećanja dioničkog kapitala na dva načina – putem nove emisije dionica i podjelom dionica postojećim dioničarima iz fonda rezervi.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!