Capital.ba

Cvijanović: Raspodjela dobiti i ulaganje u elektromrežu idu paralelno

06.12.2013. / 12:39

cvijanovicTESLIĆ, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović demantovala je danas tvrdnje pojedinih političara i Evropske komisije da Republika Srpska i Federacija BiH /FBiH/ kao vlasnici preduzeća “Elektroprenos” žele da dođu do novca iz dobiti, a ne žele da ulažu u elektromrežu.

Cvijanovićeva je istakla da je bilo mnogo pogrešnih informacija u vezi sa “Elektroprenosom” i sredstvima koja pripadaju akcionarima tog preduzeća – Republici Srpskoj i FBiH.

Ona je podsjetila da svugdje u svijetu akcionari imaju pravo da raspolažu sa dobiti, odnosno da je podijele, pa tako i vlasnici “Elektroprenosa”, te da je Evropska komisija pogrešno smatrala da akcionari žele da dođu do novca iz dobiti, a da ne ulažu u elektroprenosnu mrežu.

“Juče sam čula komentare kako mi navodno hoćemo da dođemo do nekih 200 miliona dobiti. Ja bih voljela da je to tako. Nažalost, nije 200 miliona dobiti. Dobit koja pripada Republici Srpskoj je 41 miliona i mi želimo da dođemo do toga, što je i normalno”, istakla je premijer Srpske.

Ona je pojasnila da je cjelokupan drugi fond, koji se odnosi na investicije, netaknut. “Taj novac je potpuno odvojena kategorija od novaca koja spada u dobit. Mi paralelno idemo da deblokiramo investicije, da se ulaže u elektroprenosnu mrežu, u njenu modernizaciju, a želimo da dođemo i do dobiti. I ne znam što je problem da Republika Srpska dođe do para koje su njene”, naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da podjelom dobiti nije ugrožen fond investicija, jer te dvije stvari teku paralelno.

Cvijanovićeva je navela da su premijer FBiH Nermin Nikšić i ona sa sastanka u Doboju, koji je održan prije mjesec dana, uputili inicijativu za izmjenu Zakona o osnivanju Kompanije za prenos električne energije u BiH.

“Taj zakon u kojem smo tražili da se izvrše promjene bio je na stolu ranijeg ministra Mirka Šarovića, ali ga on nije pustio u proceduru zato što je gospodin Šarović odlučio da malo više pregovora sa Evropskom komisijom nego sa onima koji su vlasnici tog preduzeća, a vlasnici su Republika Srpska i Federacija”, naglasila je Cvijanovićeva.

Ona ja istakla da se predloženi zakon, koji je Savjet ministara juče utvrdio, ne kosi sa pravilama i zahtjevima EU. “To što je Evropska komisija u jednom momentu odlučila da pogrešno interpretira stvari ili da vjeruju kako ćemo mi rasporediti pare, a nećemo ulagati bilo je pogrešno. Nemoć razumijevanja je bila na njihovoj strani”, zaključila je Cvijanovićeva.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!